شمارش معکوس

به مناسبت چهلمین سالگرد قیام 19 دی قم 1356، پرونده "شمارش معکوس" از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد. در پرونده "شمارش معکوس" خاطراتی از آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله مومن، آیت‌الله محمد یزدی، آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی، رئیس بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی و... در رابطه با قیام 19 دی منتشر شده است. در این ویژه‌نامه اسنادی در رابطه با قیام 19 دی برای استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان هم منتشر شده است.
سه‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به مناسبت چهلمین سالگرد قیام 19 دی قم 1356، پرونده "شمارش معکوس" از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در توضیح این ویژه‌نامه نوشت: از 19 دی‌ماه 1356 "شمارش معکوس" سقوط نظام شاهنشاهی شروع شد و حدودا 400 روز بعد رژیم پهلوی به اعماق تاریخ سقوط کرد؛ و این نتیجه مبارزات مستمر مردم ایران به رهبری روحانیون بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در 19 دی‌ماه 1360 درباره گسترش مبارزه مردم ایران پس از جنایت رژیم پهلوی در 19 دی‌ماه 1356 فرمودند: «...نامردمی حاكم نیز بنابه ماهیت ضدخدایی و ضدخلقی خویش دستور داد تا مزدورانش به روی مردم بی‌دفاع آتش گشودند و خون پاک و مطهر مسلمانان مبارز را به زمین ریختند. اما با شلیک هر گلوله بانگ پرشكوه تكبیر زنان و مردان شهر قیام رساتر و پر طنین‌تر شد و در اندک مدت به رهبری روحانیت مبارز و آگاه، سراسر میهن اسلامی را فراگرفت. قیام دلیرانه مردم قم نقطه شروع مبارزه بی‌امان بود كه تا لحظه سقوط حكومت رجاله‌گان رژیم پهلوی ادامه یافت...»

به تعبیر "سایروس ونس"، وزیر اسبق امور خارجه امریکا، بعد از حماسه 19 دی قم، حوادث "چون موجی به دنبال یکدیگر آمد" و از این تاریخ به بعد، با آغاز چله‌ها، شمارش معکوس سقوط رژیم 2500 ساله شاهنشاهی آغاز شد.

آنتونی پارسونز سفیر وقت انگلیس در ایران نیز معتقد است در 19 دی "دولت، ناخواسته، فتیله باروتی را كه به انفجاری بزرگ منجر شد روشن نمود؛ انفجاری كه یك‌سال بعد، سلطنت پهلوی و همه‌ مظاهرش را سرنگون ساخت."

در پرونده "شمارش معکوس" خاطراتی از آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله مومن، آیت‌الله محمد یزدی، آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی، رئیس بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی و... در رابطه با قیام 19 دی منتشر شده است.

در این پرونده همچنین طی یادداشتی واکنش مردم ایران به توهین به مرجعیت در طول تاریخ مورد بررسی قرار گرفته است.

در این ویژه‌نامه اسنادی در رابطه با قیام 19 دی برای استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند پرونده "شمارش معکوس" را از اینجا مشاهده کنند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات