مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۹۹۰
رهبر معظم انقلاب اسلامی در 18 دی 1368 فرمودند: دفاع غيورانه امام عزيز از مسئله ولايت و رهبري، ناشي از درك و ايمان عميق به همين حقيقت بود و امروز اينجانب به پيروي از آن بزرگوار، با همه وجود و توان از اين اصل و لوازم آن دفاع خواهم كرد و به كمک الهی به تكليف خود در همه موارد عمل خواهم كرد. خدشه در التزام به ولايت فقيه و تبعيت از رهبري، خدشه در كليت نظام اسلامي است و اين جانب اين را از هيچكس و هيچ دسته و گروهي تحمل نخواهم كرد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۵ - ۱۸ دی ۱۳۹۶ - 2018January 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ولایت فقیه، از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تأکیدات امام خمینی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود. امام حکومت اسلامی و ولایت فقیه را تنها راه نجات از حکومت ظلم و استبداد دیکتاتوری می‌دانستند؛ از همین رو از دهه 20 با طرح حکومت اسلامی و ولایت فقیه به مخالفت با رژیم دیکتاتوری پهلوی پرداختند و تلاش برای ایجاد حکومت اسلامی و مهم‌تر از آن ولایت فقیه به عنوان مهم‌ترین موضوع مبارزات ایشان قرار گرفت.

با تبعید امام خمینی، تبیین موضوع ولایت فقیه تبدیل به یکی از اساسی‌ترین فعالیت‌های مبارزاتی ایشان شد. از این‌رو در سال 1348 مجموعه درس‌های ایشان تحت عنوان ولایت فقیه و بعدها تبدیل شدن این مباحث به کتاب، بیانگر مهم‌ترین نظریات حضرت امام در باب حکومت اسلامی و ولایت فقیه است.

با پیروزی انقلاب اسلامی حساسیت موضوع ولایت فقیه برای دوستان و دشمنان نظام جمهوری اسلامی باعث می‌شود که حضرت امام بلافاصله در ۲۸ شهریور ۱۳۵۸ در جمع افسران، هُمافَران، درجه‌داران و پرسنل غیرنظامی پایگاه هشتم شکاری نیروی هوایی با توجه بر اهمیت نقش ولایت فقیه در حفظ کشور اشاره کنند. ایشان در این روز فرمودند: «من به همه ملت، به همه قوای انتظامی، اطمینان می‌دهم که امر دولت اسلامی، اگر با نظارت فقیه ولایت فقیه باشد، آسیبی بر این مملکت نخواهد وارد شد. گویندگان و نویسندگان نترسند از حکومت اسلامی، و نترسند از ولایت فقیه. ولایت فقیه آنطور که اسلام مقرر فرموده است و ائمه ما نصب فرموده‌اند به کسی صدمه وارد نمی‌کند؛ دیکتاتوری به وجود نمی‌آورد، کاری که برخلاف مصالح مملکت است انجام نمی‌دهد، کارهایی که بخواهد دولت یا رئیس جمهور یا کس دیگری برخلاف مسیر ملت و برخلاف مصالح کشور انجام دهد، فقیه کنترل می‌کند، جلوگیری می‌کند».

امام در پی تبیین حکومت مبتنی بر ولایت فقیه و حکومت طاغوتی در آبان 58 می‌فرمایند: «اگرولایت فقیه نباشد، دیکتاتوری می‌شود». از همین رو در نظر امام خمینی(ره): «ولایت فقیه یک چیزی است که خدای تبارک و تعالی درست کرده است. همان ولایت رسول الله هست». موضوعی که تا پایان عمر حضرت امام در مناسبت‌های مختلف از سوی ایشان مطرح می‌شد.

با رحلت امام خمینی موضوع ولایت فقیه بیش از پیش از سوی دشمنان نظام جمهوری اسلامی مورد حمله قرار گرفت، از این‌رو حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی در تاریخ 18 دی ماه 1368 طی پيام بسيار مهمی خطاب به نمايندگان مجلس شورای اسلامی و ملت ايران  ولايت فقيه را نقطه درخشان نظام و تحقق آن را يادگار ارزنده و فراموش نشدني امام خميني دانستند. ايشان در اين پيام تأكيد كردند مردم ما درطول يازده سال اخير، وفاداری و اخلاص كامل خود را نسبت به اين اصل در همه ميدان‌ها نشان داده‌اند.


متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحيم

حضرات نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي دامت تائيداتهم و عموم ملت رشيد بزرگ ايران دامت شوكتهم و عزتهم.

جای بسی خوشوقتی است كه نهاد‌های مردمی و دل‌ها و زبان‌ها و حنجره‌های انقلابی و مجلس شواری اسلامی كه تجلی‌گاه حضور مردم و مظهر آراء آنان است يک بار ديگر دلبستگی و وفاداری خود را به اصل ولايت فقيه و پشتيبانی خود را از دولت وكارگزاران مورد اعتماد مردم ابراز كردند و مشت محكمی بر دهان آنان كه ملت ما را دچار تفرقه و اضطراب و نوميدي می‌پسندند زدند.

توجه به توطئه‌های پيچيده دشمنان نظام اسلامی كه از كينه عميق آنان نسبت به اسلام و مسلمين ناشی می‌شود، هر فرد آگاه و دلسوز را به هوشياری و مراقبت هرچه بيشتر فرا می‌خواند و تقوای فردی و سياسی را بالخصوص برای آنان كه سهم و تاثير بيشتری در جريان امور كشور دارند، فرض و حتم می‌سازد.
اين جانب ضمن تشكر از همه افراد و گروه‌های مزبور كه در گرامی داشت وحدت و تقويت پيوند ميان دولت و ملت اعلام موضع كردند به ويژه از نمايندگان محترم مجلس شورای اسلامی كه با هم‌آوازی اكثريتی قاطع، عدم اختلاف در مسائل اساسي را عملاً نشان دادند، تذكراتی را به همه برادران و خواهران و عموم ملت ايران عرض مي كنم:

[1] يكپارچگي اقشار مختلف مردم و اعتماد و محبت ميان ملت و دولت، يكی از مهمترين علل موفقيت و قدرت ملت ايران در برابر خصومت‌ها و توطئه‌های دشمنان در دوران ده ساله و لذا امام فقيد و عزيزمان (رضوان الله عليه) بيش از هر چيز بر آن تأکيد كرده و اصرار ورزيده است. اكنون كه دشمنان از تحميل جنگ و فشار‌هاي اقتصادی و محاصره تبليغاتی برای به زانو درآوردن ملت ايران طرفی نبسته‌اند، مهم‌ترين تلاش‌های خود را در ايجاد تفرقه در صفوف شما ملت عزيز و مسئولان محترم متمركز ساخته و با توجه به فقدان خسارت بار امام بزرگوارمان به توفيق خود در اين حركت شيطانی چشم اميد دوخته‌اند.
برهمه كساني كه دلشان برای اسلام و استقلال و سربلندی كشور می‌تپد، فرض و لازم است كه بيش از هر روز از وحدت صفوف ملت پاسداری كنند و اختلافات سليقه‌ای و سياسی و شخصی را به تنازع و تفرقه نكشانند. مخصوصاً نمايندگان محترم ملت در مجلس شوراي اسلامی، بايد به دقت مراقب باشند كه مبادا خدای نخواسته اظهارات آنان دلسردی و يأس را از تريبون عمومی مجلس در سطح جامعه پراكنده سازد بلكه قولاً و عملاً مظهر يكپارچگی ملت باشند.


[2] همه می‌دانند كه امام فقيد و عزيز مان حمايت از دولت را وظيفه هميشگي خود و ديگران می‌دانستند و در طول ده سال اخير در كنار تدكرات و ارشادات پدرانه، همواره از دولت‌ها‌ئی كه پی‌در‌پی در راس كار بوده‌اند بی‌دريغ و سخاوتمندانه حمايت می‌كردند. اين بدان معنای نبود كه دولت‌های گذشته هرگز در عمل و سياست و تدبير دچار اشتباه نمی‌شدند، بلكه از آن رو بود كه تحمل بار سنگين اداره كشور آن هم در شرايط دشوار جهانی و با وجود دشمنان سوگند خورده كوچك و بزرگ، جز با حمايت صميمانه عموم ملت و در راٌس همه، رهبر و مقتدای آنان، به هيچ وجه امكان پذير نبود. امام عزيز با حمايت دولت در حقيقت بخشي از سهم سنگين خود در اداره كشور را ايفاء می‌كردند.

امروز دولت تازه نفس و كار آمدی كه با مديريت شخصيتي ممتاز و مورد اعتماد امام و امت، كمر به باز سازی كشور و ترميم ويرانی‌هاي جنگ تحميلی بسته، باسياست‌ها و عملكرد‌هاي خود دشمنان خبث را سراسيمه و غافلگير كرده است. آنها كه می‌خواهند ايران هميشه فقير و محتاج و وابسته باشد از سياست‌هائی كه ايران را به سمت توسعه اقتصادی و خودكفائی و بی‌نيازی از ديگران حركت می‌دهد به شدت بيمناک اند و با شيوه‌هائی بس پيچيده و توطئه‌آميز با آن مخالفت می‌كنند. رمز موفقيت دولت و قوۀ قضائيه و مقننه در پشتيباني قاطبه ملت از آنها است. هرحركت و گفتاری كه روح اعتماد مردم به اين قوا و كارگزاران آن را متزلزل و در پشتيبانی، اندك خللی وارد سازد، حرام شرعی و خيانت ملی است.


[3] مجلس شورای اسلامی نقطه اميد نظام و مظهر اقتدار و اختيار ملت است. جايگاه مقدسی است كه هميشه و درهمه احوال، می‌تواند و می‌بايد رای و اراده ملت مسلمان و انقلابی را به كرسی بنشاند و مصلحت مردم را در شكل مقررات لازم الاتباع در بافت و رفتار نظام و حكومت، تضمين كند، خانه مردم و ملجاء دولت مردمی و مظهر ارزش هاي اسلام ناب محمدي صلی الله عليه و آله و به تعبير امام حكيم و فقيد مان، عصاره فضائل ملت است، در اين مجلس، دور شدن از فضائل و پايبند شدن به اغراض شخصي و گروهي و آلوده شدن به هوا های سياسي و نفسانی از هر كس كه باشد مردود و محكوم است.
در اين مجلس، رأی بايد تابع معرفت، و بحث بايد دور از تنازع و جدال باشد. در هر موضع‌گيری و هر سخنی بايد رضای خدا و مصلحت انقلاب و خواست و نياز مردم در نظر گرفته شود، همواره در اين مجلس، معدود افرادي بوده‌اند كه از اين تكاليف غفلت ورزيده و راه، كج كرده‌اند و شايد امروز نيز باشند، ليكن اكثريت قاطع نمايندگان محترم كه بحمدالله در همه دوره‌ها و امروز، در راه راست اسلام و انقلاب حركت می‌كرده‌اند و می‌كنند، بايد پاس نعمت بزرگ جمهوري اسلامي را بدارند و در اعمال و آراء گفتار خود، خدا را حاضر و ناظر بدانند و مصلحت انقلاب و كشور را با هيچ چيز ديگر معاوضه ننمايند، البته مجلس همواره بايد به وظايف قانونی خود عمل و از حق قانونی خود استفاده كند اما هم نمايندگان محترم و هم مردم رشيد ما قادرند تفاوت ميان عمل به تكليف قانوني و عمل بر طبق غرض شخصي و سياسي را درک كنند.


  [4]اصل ولايت فقيه و پيوستن همه راه‌های اصلی نظام به مركزيت، نقطه درخشان نظام اسلامی و تحقق آن، يادگار ارزنده و فراموش نشدنی حضرت امام خمينی قدس سره است.

مردم ما درطول يازده سال اخير، وفاداری و اخلاص كامل خود را نسبت به اين اصل در همه ميدان‌ها نشان داده‌اند و امام عظيم‌الشأن ما خود بزرگ‌ترين مدافع و سرسخت‌ترين پشتيبان اين اصل و پذيرای جدی همه آثار و لوازم آن بود. اين اصل همان ذخيره پايان ناپذيری است كه بايد مشكلات نظام جمهوری اسلامي را درحساس‌ترين لحظات و خطرناك‌ترين گردنه‌های مسير پر خطر جمهوری اسلامی،حل كند و گره‌های ناگشودنی را بگشايد.

دفاع غيورانه امام عزيز از مسئله ولايت و رهبري كه بي‌گمان تصدی رهبري بوسيله خود آن بزرگوار كمترين تاٌثيري در آن نداشت، ناشي از درك و ايمان عميق به همين حقيقت بود و امروز اين جانب به پيروي از آن بزرگوار، با همه وجود و توان از اين اصل و لوازم آن دفاع خواهم كرد و به كمک الهی به تكليف خود در همه موارد عمل خواهم كرد. خدشه در التزام به ولايت فقيه و تبعيت از رهبري، خدشه در كليت نظام اسلامي است و اين جانب اين را از هيچكس و هيچ دسته و گروهي تحمل نخواهم كرد.

البته امروز بحمدالله و توفيق كليه آحاد و گروه‌های خط امام ملتزم به ولايت فقيه و از رهبری می‌باشند و اميد است كه زمينه براي رمی افراد و گروه‌ها به عدم التزام به آن هرگز فراهم نگردد.

خداوند همه ما را مشمول هدايت و كمک خود فرمايد و پنجه قدرتمند ملت مسلمان و انقلابی ما را بر دست خيانت كار دشمنان پيروزگرداند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر