کد خبر: ۲۰۹۶
انقلاب اسلامی در همدان

وقتی "کنیسه" کلیمیان در همدان به "مسجد امام خمینی" تغییر نام داد

حمايت از امام‌خمينى و درخواست بازگشت ایشان، منحصر به گروه و طيف خاصى نبود؛ حتى كليميان همدان نيز ضمن اعلام حمايت از انقلاب مردم مسلمان و امام‌خمينى، يك كنيسه را طى مراسمى با حضور آيت‌الله مدنى به مسلمانان تقديم كردند كه كنيسه‌ مذكور، به نام مسجد امام‌خمينى نام‌گذارى شد. بدين ترتيب، اقليت‌هاى همدان نيز در مبارزه عليه رژيم پهلوی با مردم همراه شدند.
چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روزنامه‌ها در روز اول بهمن 1357، از بازگشت امام خمینی به کشور خبر دادند. با انتشار این خبر، موجی از جشن و شادی کشور را فراگرفت. اما با اعلام ممانعت دولت بختیار از ورود امام به کشور، این موج تبدیل به خشم شد و مردم در سراسر کشور اقدام به تظاهرات کردند. 
در کتاب "انقلاب اسلامی در همدان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره واکنش مردم این استان به ممانعت دولت بختیار از ورود امام خمینی به کشور آمده است: مردم همدان که براى ورود امام خمینی به کشور لحظه‌شمارى مى‌كردند، بعد از شنیدن خبر بسته شدن فرودگاه‌ها توسط بختیار، در يك تظاهرات گسترده، از اقدام دولت اعلام انزجار كردند و خواهان رفع موانع ورود امام  شدند.
در روز هشتم بهمن، بيش از نيم ميليون نفر از مردم همدان طى يك تظاهرات گسترده، خواستار بازگشت امام‌ شدند و همزمان، افسران، همافران و كاركنان پايگاه شاهرخى نيز دست به يك راهپيمايى به طرفدارى از امام‌خمينى زدند. 
حمايت از امام‌خمينى و درخواست بازگشت ایشان، منحصر به گروه و طيف خاصى نبود؛ حتى كليميان همدان نيز ضمن اعلام حمايت از انقلاب اسلامی مردم ایران و امام‌خمينى، يك كنيسه را طى مراسمى با حضور آيت‌الله مدنى به مسلمانان تقديم كردند كه كنيسه‌ مذكور، به نام مسجد امام‌خمينى نام‌گذارى شد.  بدين ترتيب، اقليت‌هاى همدان نيز در مبارزه  عليه رژيم پهلوی با مردم همراه شدند.
روحانيون همدان هم به رهبرى آيت‌الله مدنى، پس از برگزارى نماز مغرب و عشا، در مسجد ميرزا داود متحصن شدند و اعلام کردند که تا بازگشت امام‌خمينى به ايران، در تحصن خواهند ماند و جمع كثيرى از مردم نيز به اين اجتماع ملحق شدند. 
به همين منظور، بيش از 20 هزار نفر از مردم "بهار" و مناطق اطراف نيز به رهبرى روحانيون، دست به يك راهپيمايى  گسترده در حمايت از امام‌خمينى و برقرارى نظام اسلامى زدند و از نماينده‌ بهار در مجلس شوراى ملى خواستند استعفا بدهد.
در اين راهپيمايى همچنین مردم اسامى ميادين را به نام علما و شهدا نام‌گذارى كردند. آنها در تظاهرات خود علاوه بر حمايت و درخواست بازگشت امام‌خمينى، خواستار آزادى زندانيان سياسى شدند. در پى اين اقدام، شش نفر از آنان به اسامى حسين خوشبين، مرتضى حيدرى، اصغر كهوند، هاشمى، رهروى و تخمه‌چى از زندان آزاد شدند. مردم هم با نثار دسته‌هاى گل از آنان استقبال كردند.
بدین ترتیب، مردم همدان و حتی اقلیت‌های این استان، همراهی خود را با نهضت امام خمینی و انقلاب اسلامی نشان دادند و اعلام کردند در مقابل هر جریانی که بخواهد مانع ورود امام به کشور شود با جان و دل ایستادگی خواهند کرد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات