مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۲۱۱
جلد دوم مجموعه « تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران »توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار کتاب شد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018February 13
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تسنیم نوشت؛ جلد دوم مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران » توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار کتاب شد. این اثر  در هفت فصل کلی به تحولات تاریخی 14 آبان 1358 تا  5 اردیبهشت 1359 پرداخته است.

فصل اول با عنوان « انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول » به روند تسخیر لانه جاسوسی پرداخته و مدیریت حضرت امام خمینی در این رخداد مهم را دنبال کرده است. مهم‌ترین گفتار این فصل، تاثیراتی است که تسخیرلانه جاسوسی در تحولات پس از خود بر عرصه سیاسی کشور برجای گذاشته است.در فصل اول همچنین به رویدادهایی همچون تشکیل بسیج و رفراندوم قانون اساسی اشاره شده است.

در فصل دوم اقدامات شورای انقلاب و فعالیت‌های تقنینی آن تشریح و به نقش شورای انقلاب در شکل‌گیری دولت انتخابی اشاره شده است.

در فصل‌های سوم و چهارم به اولین انتخابات ریاست‌جمهوری  و انتخاب بنی‌صدر به عنوان اولین رئیس‌جمهور بعد از انقلاب پرداخته و همچنین چالش‌هایی همچون درگیری‌های میان سازمان‌های سیاسی و احزاب و بحران کردستان بررسی شده است.

فصل پنجم به اقدامات تامینی جمهوری اسلامی اختصاص دارد که پس از چندین ماه تلاش موفق به اقدامات سلبی و ایجابی قابل توجهی شد که می‌توان از انحلال احزابی همچون خلق مسلمان و گروهک فرقان و تشکیل حزب جمهوری اسلامی جهت کادرسازی نام برد.

فصل ششم به اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخته که میان چهار گروه سیاسی رقم خورد. از آن جمله می‌توان به گروه خط امام ، لیبرال، التقاطیون، و مارکسیست‌ها اشاره کرد.

در فصل هفتم به موضوع قطع رابطه ایران و آمریکا پرداخته و به اشتباه کارتر در حمله نظامی به طبس اشاره شده است که پس از آن به تشدید مواضع امام و انقلاب هزار تومان اسلامی در قبال امریکا منجر شد.

جلد دوم کتاب « تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» نوشته علی کردی توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در هزار نسخه و با قیمت 21 تومان چاپ و منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب "تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران " به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ 22211174 تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.

در ضمن شماره 09309674027 پاسخگوی آنلاین مخاطبان در بستر پیام‌رسان تلگرام است.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر