کد خبر: ۲۲۲۷

راهپیمایی مردم سراسر کشور در حمایت از حکم ارتداد سلمان رشدی

بعد از حکم ارتداد سلمان رشدی آیت‌الله خامنه‌ای که رئیس جمهور وقت، در یک پیام رادیویی حمایت کامل دولت را از آن اعلام كرد. متعاقب آن آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه در خطبه‌های خود ضمن محکوم کردن دولت انگلیس در حمایت از انتشار کتاب آیات شیطانی فرمودند: «انگلیس باید به مسلمانان توضیح دهد که چرا به یکی از اتباع خود اجازه چنین کاری را داده است.» علاوه بر دولت، اقشار مختلف مردم نیز ضمن حمایت از حکم تاریخی امام خمینی مدارس و کسب و کار را تعطیل و دست به راهپیمایی‌های گسترده‌ای زدند.
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انتشار کتاب "آیات شیطانی" با محتوای توهین آمیز به پیامبر اسلام، و به دنبال آن حکم ارتداد نویسنده کتاب توسط امام خمینی، بازتاب‌های جهانی به خصوص در میان مسلمانان در پی داشت. در این حکم امام خمینی ضمن مرتد دانستن نویسنده کتاب آیات شیطانی، فرمودند: از مسلمانان غیور مى‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آن‌ها را اعدام نمایند تا دیگر کسى جرات نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است.

بعد از این پیام آیت‌الله خامنه‌ای که رئیس جمهور وقت، در یک پیام رادیویی حمایت کامل دولت را از آن اعلام كرد. متعاقب آن آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه در خطبه‌های خود ضمن محکوم کردن دولت انگلیس در حمایت از انتشار کتاب آیات شیطانی فرمودند: «انگلیس باید به مسلمانان توضیح دهد که چرا به یکی از اتباع خود اجازه چنین کاری را داده است.»

علاوه بر دولت، اقشار مختلف مردم نیز ضمن حمایت از حکم تاریخی امام خمینی مدارس و کسب و کار را تعطیل و دست به راهپیمایی‌های گسترده‌ای زدند.

حمایت علما، روحانیون و مردم قم از حکم امام خمینی

در قم، حضرات آیات گلپایگانی و مرعشی نجفی کلیه درس‌های خود روز چهارشنبه 26 بهمن 1367 تعطیل و در سراسر شهر قم عزای عمومی اعلام شد. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با انتشار اعلامیه‌ای ضمن محکوم نمودن این توطئه اعلام کرد: شورای مدیریت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به پیروی از منویات رهبر معظم خود همراه با طلاب حوزه علمیه و مردم متدین شریف قم صبح امرو به همین مناسبت در مسجد اعظم قم به عزا می‌نشینند.

حمایت مردم یزد از حکم امام خمینی

در یزد حجت الاسلام صدوقی نماینده امام در نامه‌ای به امام از این حکم امام، حمایت و پشتیبانی کرد. همچنین مجلسی با حضور جمعی از مردم ، روحانیون مقامات و مسولان استان در مسجد حظیره برگزار شد. در این مراسم شرکت کنندگان ضمن ابزار انزجار از انتشار کتاب آیات شیطانی حمایت خود را از مسلمانان اعلام کردند. حوزه علمیه اردکان نیز در روز 26 بهمن دروس خود را تعطیل کردند. همچنین ائمه جمعه و جماعات استان یزد و نهاده‌ها و ادارات این استان با انتشاره اطلاعیه های این روز را گرامی داشتند.

تعطیلی مدارس و بازار تهران خرم‌آباد به حمایت از حکم امام خمینی

در خرم‌آباد نیز حوزه علمیه کمالیه، مدارس و بازار استان لرستان به حمایت از حکم امام خمینی تعطیل شد. همچنین از سوی امام جمعه خرم آباد، حوزه علمیه کمالیه استاندار و سازمان تبلیغات اسلامی اطلاعیه‌هایی مبنی بر حمایت از فرمان امام خمینی صادر شد.

پرچم سیاه بر فراز گنبد مرقد مطهر حضرت رضا (ع) به اهتزاز در آمد

روزنامه کیهان در مورد حمایت مردم مشهد از حکم ارتداد سلمان رشدی در گزارشی در تاریخ 26 بهمن 1367 می‌نویسد: در پی اهانت به مقدسات اسلامی از سوی استکبار جهانی و اعلام عزای عمومی از سوی امام خمینی پرچم سیاه به نشانه این عزا امروز بر فراز گنبد مرقد مطهر حضرت رضا(ع) به اهتزاز در آمد. همچنین در پی انتشار کتاب آیات شیطانی توسط وابستگان استکبار جهانی و هشدار امام امت به مسلمانان جهان دروس حوزه علمیه مشهد امروز تعطیل اعلام شد و در این رابطه از سوی نماینده امام خمینی و تولیت آستان قدس رضوی با انتشار اطلاعیه‌ای از کلیه اساتید حوزه علمیه استان خواست به عنوان اعتراض و ابراز خشم و نفرت از این اقدام شیطانی دشمنان اسلام که اسائه ادب به ساحت مقدس پیامبر عظیم‌الشان اسلام و کلام الهی نموده اند دروس علوم دینی خود را تعطیل نمایند.

به گزارش روزنامه کیهان: در پی اعلام عزای عمومی از سوی دولت که در توهین به مقدسات از سوی استکبار جهانی صورت گرفته است شورای مرکزی اصناف مشهد نیز امروز را عزای عمومی اعلام کرد و در اطلاعیه‌ای در این رابطه انتشار یافته از کلیه بازاریان و اصناف مشهد خواسته شد، که در پی هشدار امام و همگام با حوزه‌های علمیه قم و دیگر شهرهای کشور د رابطه با این تقبیح ناشران کتاب آیات شیطانی محل کسب خود را امروز تعطیل نمایند.

حمایت مردم همدان از حکم ارتداد سلمان رشدی

همدان نیز از جمله شهرهایی بود که به حمایت حکم امام خمینی درس و کسب‌وکار را تعطیل کردند. به گزارش روزنامه کیهان، به دنبال انتشار پیام اعتراض آمیز امام امت به نشر کتاب آیات شیطانی حوزه علمیه و همچنین بازار همدان تعطیل شد حوزه علمیه همدان در این رابطه با صدور اعلامیه‌ای اعلام کرد روحانیون و طلاب این حوزه به منظور لبیک گویی به پیام رهبر کبیر انقلاب اسلامی و هم چنین اعلام همدردی با شهدای کشور پاکستان به مدت دو روز در مسجد جامع این شهر اجماع خواهند کرد.

روزنامه کیهان گزارش می‌دهد: در این رابطه از سوی حجت‌الاسلام موسوی همدانی امام جمعه همدان نیز پیامی منتشر و از اقشار مختلف مردم همیشه در صحنه همدان جهت همگامی با جامعه روحانیت و تجمع در مسجد جامع دعوت شد.

در ادامه گزارش کیهان در مورد حمایت مردم همدان از حکم امام خمینی آمده است: استانداری همدان ضمن اعلام همراهی با اقشار مختلف مردم با صدور اعلامیه ای از کارکنان ادارات و ارگان‌های خواست که در اجماع اعتارض آمیز که بعد ظهر امروز در مسجد جامع همدان برگزار می‌شود فعالانه شرکت کنند.

شعار مرگ بر امریکا در راهپیمایی مردم شهر ری

مردم شهر ری نیز در یک راهپیمایی گسترده‌ای با شعار مرگ بر امریکا به حمایت از حکم ارتداد سلمان رشدی برخاستند. به گزارش روزنامه کیهان در تاریخ 26 بهمن 1367: ساعت 9 صبح امروز روحانیون، مردم، کسبه و اصناف روسای ادارات و نهادهای شهرستان ری به پشتیبانی از پیام امام خمینی و اعلام عزای عمومی از طرف دولت بخاطر اهانت به مقدسات اسلام با شعارهای کوبنده مرگ بر آمریکا به طرف صحن مطهر عبدالعظیم راهپیمایی کردند.

حمایت مردم سمنان از حکم ارتداد سلمان رشدی

سمنان نیز از جمله شهرهایی بود که به حمایت از حکم امام خمینی برخاستند. به گزارش کیهان: در پی انتشار کتاب آیات شیطانی توسط استکبار جهانی از سوی حجت الاسلام اختری نماینده امام خمینی در استان سمنان و امام جمعه سمنان امروز در این استان عزای عمومی اعلام شد و مردم سمنان صبح امروز در مسجد امام این شهر به عزا نشستند.

واکنش مردم شاهرود به حکم امام خمینی

در گزارش روزنامه کیهان در مورد واکنش مردم شاهرود به حمایت از حکم ارتداد سلمان رشدی آمده است: در پی حرکت اخیر استکبار جهانی مبنی بر انتشار کتاب آیات شیطانی و توهین به مقدسات مسلمانان از سوی حجت‌الاسلام زرندی نماینده امام و امام جمعهخ باختران تلگرام‌هایی به امام امت ارسال شد. در این تلگرام حرکت اخیر استکبار جهانی مبنی بر توهین به ساحت مقدس قرآن کریم و پیامبر عظیم‌الشان اسلام محکوم شده است شورای نهادهای انقلاب استان باختران نیز با صدور تلگرامی به محضر امام امت حرکت مذبوحانه عوامل آمریکا را محکوم کرد.

اعتراض مردم اراک به کتاب آیات شیطانی

از جمله شهرهای دیگری که به حمایت از انتشار حکم امام و در اعتراض به انتشار کتاب آیات شیطانی دست به راهپیمایی زدند شهر اراک بود. به گزارش کیهان: از سوی دفتر آیت‌الله خوانساری نماینده امام و امام جمعه اراک امروز حوزه علمیه و بازار اراک تعطیل اعلام شد و عموم مردم اراک در مجلسی عصر امروز در اعتراض به توطئه‌های جدید شیطان بزرگ در مسجد آقاظیاء‌الدین این شهرستان شرکت کردند. استاندار استان مرکزی نیز طی پیامی رادیویی از عموم مردم اراک خواست در این مجلس شرکت کنند.

محکوم کردن کتاب آیات شیطانی توسط مردم بروجرد

به گزارش کیهان: دبیر خانه ائمه جمعه و جامعه روحانیت استان لرستان ضمن اعلام حمایت از پیام امام امت در محکوم نمودن نشر کتاب توهین آمیز خواستار مجازات ناشرین این کتاب شدند و با اعلام عزای عمومی مراسمی در مسجد امام خمینی بروجرد با حضور امام جمعه ، فرمانداری و مسولین و مردم برگزار شد.

کیهان در ادامه گزارش خود می‌نویسد: همچنین دانش آموزان مدارس در خیابان‌های شهر با راه‌پیمایی نشر کتاب توهین آمیز را محکوم کردند. پس از مراسمی که صبح امروز در مسجد امام خمینی بروجرد با حضور امام جمعه و فرماندار و جامعه روحانیت و اقشار مختلف مردم برگزار شد راهپیمایی وسیعی در جهت محکوم کردن ناشرین کتاب آیات شیطانی انجام شد و راه‌پیمایان خواستار مجازات عاملان این توهین شدند. و بازارا بروجرد یکپارچه تعطیل شد.

اعتراض مردم شهرکرد به کتاب آیات شیطانی

مردم شهرکرد نیز در اعتراض به انتشار کتاب آیت شیطانی دست به تظاهرات زدند، بر اساس گزارشات 26 بهمن 1367: بازار شهر کرد و فارسان امروز به منظور محکوم کردن توطئه‌های استکبار جهانی و اعتراض به چاپ کتاب آیات شیطانی تعطیل شد. همچنین با حضور مردم مراسم ویژه‌ای در مسجد امام صادق شهر کرد برگزار شد و دانش آموزان شهر کرد نیز در سطح خیابان‌های شهر راهپیمایی کردند.

واکنش مردم شیراز به کتاب آیات شیطانی

همچنین در گزارش روزنامه کیهان در ارتباط با حمایت مردم شیراز از حکم ارتداد سلمان رشدی آمده است: در اعتراض به انتشار آیات شیطانی از سوی استکبار جهانی دروس حوزه علمیه شیراز تعطیل شد. شب گذشته طلاب مدارس علمیه وابسته به حوزه علمیه شهید آیت‌الله دستغیب درمسجد عتیق شیراز اجماع کردند. حجت الاسلام سید محمد هاشم دستغیب در این اجماع طی سخنانی این عمل ننگین استکبار جهانی را شدیدا محکوم کرد و قاطعیت امام را در کوبیدن کفر و الخاد مورد تجلیل قرار داد. بازار شیراز نیز به همین مناسبت امروز تعطیل است.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات