نشست نقد و بررسی کتاب "تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران (جلد دوم)" برگزار شد

نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب‌های معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان "نقد کتاب تاریخ تحولات جمهور اسلامی ایران (جلد دوم)"، با حضور محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی و محمدحسن روزی‌طلب معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، علی کردی نویسنده کتاب، عبدالرضا عالی‌زاده از اساتید دانشگاه و جمعی از محققان و پژوهشگران مرکز اسناد انقلاب اسلامی در این مرکز برگزار شد.
چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۴
به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب‌های معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان "نقد کتاب تاریخ تحولات جمهور اسلامی ایران (جلد دوم)"، امروز (چهارشنبه 2 اسفند) با حضور محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی و محمدحسن روزی‌طلب معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، علی کردی نویسنده کتاب، عبدالرضا عالی‌زاده از اساتید دانشگاه و جمعی از محققان و پژوهشگران مرکز اسناد انقلاب اسلامی در این مرکز برگزار شد.
در ابتدای نشست دکتر اسماعیلی با تأکید بر اهمیت نقد و بررسی اثرات پژوهشی حوزه تاریخ انقلاب اسلامی گفت: نقد و بررسی در مجموعه‌های پژوهشی باید به یک سنت حسنه جاریه تبدیل شود.
وی با اشاره به تدوین پروژه بزرگ تاریخ تحولات جمهوری اسلامی اظهار داشت: نقد اولین منشورات از این پروژه به پیشرفت و غنای مجلدات بعدی کمک شایانی خواهد کرد.

نشست نقد و بررسی کتاب


در ادامه علی کردی نویسنده کتاب "تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران (جلد دوم)" درباره جرقه اولیه تدوین پروژه تاریخ تحولات جمهوری اسلامی گفت: با توجه به اشباع شدن فضای تاریخی تحولات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ضرورت‌ها ایجاب می‌کرد که بطور جدی به تاریخ تحولات پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته شود. لذا از سال 90 این پروژه طولانی مطرح شد و تا امروز 14 جلد از این مجموعه در دست تألیف قرار گرفته است.
وی با تأکید بر دسته‌بندی یک ساله مقاطع تاریخی  پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای انجام تحقیقات افزود: از آنجا که در بازه زمانی آبان 58 تا اردیبهشت 59 انقلاب اسلامی با بحران‌ها و حوادث متعدد و متراکمی روبرو بود برای جلد دوم کتاب بازه‌ شش‌ماهه تسخیر لانه جاسوسی تا حمله نظامی امریکا به طبس در نظر گرفته شد.
در ادامه محمدحسن روزی‌طلب معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به سابقه مشی مسلحانه گروه‌های چپ برای بحران‌آفرینی گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی همه گروه‌هایی که به نوعی به مشی مسلحانه معتقد بودند از چرخه مبارزه حذف شدند. آن‌ها قبل از آغاز قیام‌های زنجیروار مردم ایران یا توسط ساواک سرکوب شده، یا در زندان بوده و یا به خارج از کشور گریخته بودند بطوری که گروه چریکی مانند مجاهدین خلق مرکزیت خود را در سال 1355 به خارج از کشور منتقل می‌کند.
وی با اشاره به مخالفت امام خمینی با مشی مسلحانه آن‌ها افزود: پیش‌بینی امام خمینی درباره مجاهدین خلق به وقوع پیوست. ایشان در همان اولین جلسه‌ای که با تراب حق‌شناس و حسین احمدی روحانی داشتند به آن‌ها فرموده بود که با این مشی هم راه به جایی نمی‌برید و هم خودتان را به کشتن می‌دهید.


نشست نقد و بررسی کتاب


در ادامه نشست عبدالرضا عالی‌زاده استاد دانشگاه و پژوهشگر با اشاره به مخاطب پژوهش‌های تاریخی گفت: مخاطب ما یا جامعه علمی متخصص مانند جامعه‌شناسان و اساتید علوم سیاسی هستند یا محقق و پژوهشگر حوزه تاریخ، که این مهم می‌طلبد همه اجزای ساختاری و محتوایی بیش از پیش باشد.


نشست نقد و بررسی کتاب

گفتنی است جلد دوم کتاب "تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران" نوشته علی کردی توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 1000نسخه و با قیمت 21 هزار تومان چاپ و منتشر شده است.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات