مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۳۲
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان در كارگاه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی:
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی گفت:باید ایدئولوژی انقلاب اسلامی را با ایدئولوژی قیام‌های شیعی دیگر در طول تاریخ مورد بررسی و مقایسه قرار داده، تحولات فكری شیعیان را مطالعه كرده و نقش رهبری علمای شیعه را مورد بررسی قرار داد.
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۴ - 2016January 09

به گزارش پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی٬ حجت الاسلام و المسلمین روح الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در كارگاه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی كه در این مركز برگزار شد٬ با بیان اینكه درتاریخ نگاری انقلاب اسلامی مورخ ابتدا باید مسیر حركت تاریخ را بشناسد و آن را مدنظر قرار دهد٬ گفت: تاریخ مجموعه‌ای از تنازع‌های میان حق و باطل است كه  درنهایت حق در این مبارزه پیروز می‌شود؛ به عبارت دیگر تاریخ یك سیر حق مدارانه را طی می‌كند.

وی با اشاره به محتوای اغلب سوره‌های قرآن پیرامون پیروزی حق بر باطل٬ تصریح كرد: انقلاب اسلامی ایران نمونه بارز و آشكار پیروزی نهایی حق بر باطل است. در آن دوران٬ نهضت اسلامی علیه حكومتی كه تمام امكانات را در اختیار داشت و از سوی قدرت‌های جهانی حمایت می‌شد٬ به پا خواست و بر آن برتری یافت.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی با تاكید بر اینكه رشد مكتب تشیع نیز یكی دیگر از مصادیقی است كه سیر حركت تاریخ (از باطل به سوی حق و در نهایت پیروزی حق) را نشان می‌دهد٬ خاطرنشان كرد: پس از رحلت پیامبر(ص)، جز سه نفر٬ بقیه مرتد سیاسی شدند. در آن زمان به نظر می رسید كه تشیع به حاشیه رانده می‌شود اما در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم حداقل 12 حكومت شیعی در جهان اسلام شكل گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان افزود: نمونه‌های آشكاری از رشد تشیع در تاریخ وجود دارد؛ نمونه تاریخی آن گرویدن الجایتو به تشیع و نمونه امروزی‌تر آن روی آوردن سنی‌های نیجریه با رهبری شیخ زكزاكی به سوی مكتب تشیع است.

وی با بیان اینكه پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یك حركت شیعی، الگویی برای جهان اسلامی شد٬ گفت: پس از رحلت امام خمینی (ره) برخی دولت‌ها روحیه انقلابی امام(ره) را حفظ می‌كردند٬ گرایش‌ به تشیع بیش از این می‌شد اما متاسفانه پس از رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، برخی از دولت‌ها شروع به زد و بندهای سیاسی كردند و به همین دلیل انقلاب اسلامی جاذبه اولیه خود را از دست داد.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی سازشكاری‌های دوران آقای خاتمی را نمونه‌ای از این زد و بندهای سیاسی خواند و افزود: آنچه باعث احیای اسلام پیشروی شیعی خواهد شد٬ بازگشت به خویشتن انقلابی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان ایدئولوژی٬ رهبری وآگاهی و مشاركت مردم را سه عامل مهم كه تاثیر بسزایی در پیروزی انقلاب دارند٬ دانست و تصریح كرد: به منظور دستیابی به اهمیت این سه عامل ابتدا باید ایدئولوژی انقلاب اسلامی را با ایدئولوژی قیام‌های شیعی دیگر در طول تاریخ مورد بررسی و مقایسه قرار داده، تحولات فكری شیعیان را مطالعه كرده و نقش رهبری علمای شیعه را مورد بررسی قرار داد.  

وی ادامه داد: قرآن نیز به تاثیر رهبری در تحولات و انقلاب‌ها اشاره و تاكید می‌كند. به عنوان مثال در زمان فرعون پیامبری با یك ایدئولوژی نیرومند ظهور كرد و با انقلابش٬ رژیم حاكم را به چالش كشید.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در پایان گفت: مورد دیگری كه در تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است٬ بررسی تمامی عوامل پیرامونی، زمینه‌ها و گروه‌های رقیب برای دست یافتن به واقعیت تاریخی است تا مشخص شود كه چرا از این میان نهضت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و دیگر جریان‌ها كه در حال رقابت با ایدئولوژی امام(ره) بودند نتوانستند نظر مردم را جلب كنند؟

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر