مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۳۲۰
از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کتاب «عدالت در اندیشه و عمل دولت‌های جمهوری اسلامی ایران» منتشر شد.
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۶ - ۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018February 28
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی‌ـ‌ فارس نوشت: کتاب "عدالت در اندیشه و عمل دولت‌های جمهوری اسلامی ایران" نوشته محمدحسن جباری از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

فصل اول کتاب به اندیشه عدالت در غرب با توجه به دو رویکرد لیبرالیستی و سوسیالیستی عدالت در یک فرایند تاریخی به ویژه با استفاده اندیشه‌های یونان باستان، قرون وسطی و عصر روشنگری پرداخته است.

در فصل دوم اندیشه عدالت در اسلام به ویژه دوره صدر اسلام و اندیشمندان اسلامی معاصر مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین در این فصل به اندیشه عدالت در قرآن، سیره نبوی و علوی و دیدگاه‌های شخصیت‌هایی چون شهید مطهری و امام خمینی(ره) پرداخته شده است.

فصل سوم به موضوع عدالت در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی که متاثر از دین اسلام و اراده مردم است پرداخته و حقوق افراد در جامعه از جمله حدود آزادی، حق مشارکت، برخورداری از امکانات به صورت عادلانه و ... مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل‌های چهارم تا هفتم به مفهوم "عدالت" از منظر روسای اجرایی دولت‌های میرحسین موسوی، هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد پرداخته می‌شود. نویسنده در هر یک از این فصول بطور مبسوط به اقدامات دولتمردان در زمینه عدالت و نگاه آن‌ها به این مقوله مهم پرداخته است.

کتاب "عدالت در اندیشه و عمل دولت‌های جمهوری اسلامی ایران" توسط  موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 1000 شماره و با قیمت 16000 تومان در سال 1396 چاپ و منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب "عدالت در اندیشه و عمل دولت‌های جمهوری اسلامی ایران"  به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ 22211174 تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.

در ضمن شماره 09309674027 پاسخگوی آنلاین مخاطبان در بستر پیام‌رسان تلگرام است.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر