مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۳۴۷
با شروع جنگ تحمیلی یک از نهادهایی که به‌طور مستقیم در ارتباط با تدارکات جبهه در جهرم فعالیت داشت، کمیته امداد امام خمینی بود. کمک‌های مردمی توسط این نهاد، اعم از کمک‌های نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری می‌گردید و به جبهه‌های نبرد فرستاده می‌شد. این كار توسط كمیته امداد جهرم به نحو احسن انجام شد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۱ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018March 04

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به دستور امام خمینی جمعی از متدینین و خدمتگزاران جامعه، در 14 اسفند ماه 1357 کمیته امداد امام خمینی را که نهادی انقلابی، خدماتی و عام المنفعه بود، تأسیس کردند که دامنه فعالیت‌های آن‌ اقصی نقاط کشور را در بر می‌گرفت. این نهاد در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور به خدمت‌رسانی به مردم پرداخت و در روزهای جنگ تحمیلی همواره در خدمت آنان بود.

در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره تاسیس کمیته امداد امام خمینی در جهرم آمده است: در سال 1359 جمعی از دانشجویان و فرهیختگان فرهنگی جهرم از جمله حسن ترابی‌خواه، ابراهیم فرجام، حاج محمدرضا یزدان‌پناه، دکتر محمدحسین مجلس‌آرای، حاج سید احمد رضوی، مرتضی صحراییان، نصرالله میمنه، علی‌محمد صحراییان، لطف‌الله یداللهی و... کمیته امداد را در جهرم تأسیس کردند.

با شروع جنگ تحمیلی یک از نهادهایی که به‌طور مستقیم در ارتباط با تدارکات جبهه در جهرم فعالیت داشت، کمیته امداد امام خمینی(ره) بود. کمک‌های مردمی توسط این نهاد، اعم از کمک‌های نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری و به جبهه‌های نبرد فرستاده می‌شد. این كار توسط كمیته امداد جهرم به نحو احسن انجام شد. عکس‌هایی که از کمک‌های مردم مؤمن و انقلابی شهرستان جهرم به جبهه‌ها در دست است، به خوبی مؤید این مطلب است. علاوه بر این كمیته امداد، در ارتباط با اعزام نیروهای خدماتی و نیروهای داوطلب به جبهه‌ها نیز بسیار فعال بود.

برای نیل به این هدف، اتوبوس‌هایی تهیه كرده و از آن طریق نیروهایی به جبهه‌های اعزام می‌کرد. علاوه بر این مهمان‌سرایی در اهواز با عنوان "مهمان‌سرای شهدا گمنام"، توسط كمیته امداد امام خمینی(ره) جهرم تأسیس شده بود، که از رزمندگان این شهر و سایر رزمندگانی که از جبهه‌ها به پشت خط منتقل می‌شدند، پذیرایی می‌كرد. اعتبارات و کمک‌های مردم جهرم، علاوه بر اینکه به جبهه‌ها فرستاده می‌شد به مهمانسرا نیز ارسال می‌شد تا از رزمندگان پذیرایی شود.

علاوه بر این، حمام‌های سیار زیادی با کمک‌های مردمی شهرستان جهرم با همکاری کمیته امداد تهیه و به جبهه‌های جنگ اعزام شده بود. بنابراین کمیته امداد امام خمینی(ره) جهرم در جذب و جلب افراد برای رفتن به جبهه و فرستادن کمک‌های مردمی به جبهه‌ها یکی از نهادهای بسیار موفق در سطح کشور به شمار می‌آمد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر