مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۳۹۵
کتاب "دست خدا بر نقاب" با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۳ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی راهی بازار شده است.
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۹ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - 2018March 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ـ ایسنا نوشت؛ کتاب "دست خدا بر نقاب" با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۳ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی راهی بازار شده است.


در مقدمه کتاب آمده است:« از آذر سال ۱۳۵۸، انجام کودتایی به فرمان امریکا در دستور کار شاپور بختیار و ارتشبد غلامعلی اویسی و دیگران قرار گرفت. آغاز کودتا از پایگاه هوایی شاهرخی طراحی و برنامه‌ریزی شده بود. در این کودتای نافرجام که به کودتای « نوژه » معروف شد، قرار بود محور عملیات با نیروی هوایی باشد و از هواپیماهای جنگنده و بمب‌افکن استفاده شود. کودتا سه روز قبل از وقوع کشف و خنثی شد و عاملان آن نیز دستگیر و زندانی شدند.


فصل اول کتاب به تحولات سیاسی ایران از سال ۱۳۳۲ تا بهمن ۱۳۵۷ پرداخته و با بازخوانی روند نهضت اسلامی در دهه پنجاه به پیروزی انقلاب اسلامی و مواجهه آن با دشمنان خارجی به خصوص تسخیر لانه جاسوسی و حمله نظامی امریکا به طبس اشاره کرده است.


فصل دوم کتاب به طراحی عملیات کودتای نقاب (نوژه) و عناصر فعال در کودتا می‌پردازد. همچنین در فصل سوم نقش گروه‌های سیاسی از جمله حزب توده و سازمان مجاهدین خلق(منافقین) در همسویی با کودتا بررسی شده است.


بررسی ساختار تشکیلاتی کودتای نقاب و ملاقات محرمانه بختیار با صدام از جمله موضوعات پرداخته شده در فصل چهارم است. در فصل‌های پنجم و ششم به بررسی ابعاد عملیات نظامی پرداخته که به نقل از کتاب بی‌رحمانه‌ترین عملیات نظامی تاریخ معاصر بوده است.

فصل ششم و آخرین فصل کتاب به مراحل کشف و خنثی‌سازی توطئه کودتای نقاب می‌پردازد. مراحل شناسایی و کشف کودتا ، تعقیب و دستگیری عوامل آن توسط سپاه پاسداران و همچنین مواضع امام خمینی در مواجهه با کودتای نقاب از جمله مهم‌ترین مباحث فصل ششم است

کتاب " دست خدا بر نقاب " توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 1000 شماره و با قیمت 23000 تومان در زمستان 1396 چاپ و منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب « دست خدا بر نقاب » به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ 22211174 تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.

در ضمن شماره 09309674027 پاسخگوی آنلاین مخاطبان در بستر پیام‌رسان تلگرام است.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر