کد خبر: ۲۴۴۸

گزارش ساواک بوشهر و سمنان از مراسم چهلم شهدای تبریز در فروردین57

مراسم بزرگداشت شهدای تبریز در نوروز 57 در بسیاری از استان‌های کشور برگزار شد که برخی ازاین مراسم‌ها در گزارش‌های ساواک منعکس شده است.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در پی حمله بی رحمانه عمال رژیم پهلوی در 29 بهمن 1356 به مردم بی‌دفاع تبریز، مردم  ایران در فروردین 1357 مراسم بزرگداشت شهدای تبریز را برگزار کردند. این مراسم در استان سمنان و بوشهر با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار شد. موضوعی که در گزارش‌های ساواک نیز منعکس شده است.
در قسمتی از گزارش ساواک درباره برگزاری مراسم چهلم شهدای تبریز در بوشهر آمده‌ است: «... در تاریخ 10/ 1/ 2537 (1357) مجلس فاتحه‌ای بمناسبت چهلمین روز کشته شدن اختلاگران تبریز با شرکت عده‌ای از اهالی در مسجد عطار شهر بوشهر برگزار گردیده است. در این مسجد واعظی به نام شیخ حسین حیدری کاشانی به منبر رفته و در سخنرانی خود ضمن اشاره به وقایع شهر تبریز با مقتولین این حوادث اظهار همدردی نمود...»
به گزارش ساواک خواسته‌های مردم  در این روز  از این قرار بود: «1- قرآن و قانون اساسی محترم شمرده شود. 2-  باید مسئولین حوادث تبریز مجازات شوند. 3-درهای دانشگاه باید بر روی دانشجویان باز شوند.4- از دولت می‌خواهیم که [امام] روح‌الله خمینی را به ایران بازگرداند. 5-دولت باید به  گفته‌ها نظریات آیت‌الله خویی صحه بگذارد.»

گزارش ساواک بوشهر و سمنان از برگزاری چهلم شهدای تبریز  در فروردین 1357


در گزارش دیگری از ساواک با عنوان "برگزاری مجلس فاتحه برای مقتولین حوادث تبریز در شهر سمنان" نیز آمده است: «مجلس مذکور در صبح روز 37/01/10 با شرکت عده‌ای از روحانیون افراطی شهر سمنان و حدود یکهزار نفر در مسجد مذکور [شاه] برگزار گردیده است. در این مجلس برخلاف تعهد بانی آن، چند تن از روحانیون... در بالای منبر مطالب تحریک آمیزی اظهار و از [امام] روح‌الله خمینی تجلیل کرده‌اند.»
در ادامه این گزارش، ساواک دستور تبعید برخی از عاملین این مراسم را صادر کرده و می‌نویسد: «دستور داده شود بانی مجلس مذکور  که مطالب تحریک آمیزی را بیان داشته با تشکیل کمسیون امنیت اجتماعی از منطقه تبعید گردد.»

گزارش ساواک بوشهر و سمنان از برگزاری چهلم شهدای تبریز  در فروردین 1357
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات