کد خبر: ۲۴۹۴

خاطره رهبر اسلام‌گرایان آذربایجان از سفر به مراغه در سال 1379

حاج علی‌اکرم علی‌اف، رهبر اسلامگرایان آذربایجان می‌گوید: اوایل سال 2000 به ایران آمدم و بعد از تبریز به شهر بناب و سپس به مراغه رفتم و یکی دو روز مهمان امام جمعه شهر، حجت‌الاسلام شیخ محمدتقی پورمحمدی شدم. در نماز جمعه مراغه هم شرکت کردم و دقایقی برای نمازگزاران و مومنان از وضع سیاسی و اجتماعی و دینی جمهوری آذربایجان حرف زدم.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حاج علی‌اکرم علی‌اف، رهبر اسلامگرایان آذربایجان بود که در 26 اسفند 1389 درگذشت. وی بارها به ایران سفر کرده بود و در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، خاطره یکی از سفرهایش به ایران که مربوط به سال 1379 است را اینگونه روایت می‌کند: اوایل سال 2000 به ایران آمدم و بعد از تبریز به شهر بناب و سپس به مراغه رفتم و یکی دو روز مهمان امام جمعه شهر، حجت‌الاسلام شیخ محمدتقی پورمحمدی شدم. در نماز جمعه مراغه هم شرکت کردم و دقایقی برای نمازگزاران و مومنان از وضع سیاسی و اجتماعی و دینی جمهوری آذربایجان حرف زدم.

در مراغه به مجالس هیئت‌های مذهبی هفتگی هم رفتم که به آن "سیره" می‌گویند. در یکی از این هیئت‌های مذهبی، شاعر طنزپرداز مشهور آذربایجان و نوحه سرای اهل بیت(ع) استاد حسین کریمی مراغه‌ای را هم از نزدیک دیدم و با هم صحبت کردیم؛ جلسه خوبی بود. 

کریمی مراغه‌ای را در جمهوری آذربایجان همه اهل شعر و ادب می‌شناسد و دوست می‌دارند. جالب این است که در باکو و نارداران مراثی و نوحه‌های او بیشتر از اشعار طنزش خوانده می‌شود اما در ایران عکس قضیه بیشتر صادق است و هر کس نام کریمی را می‌شنود، نخستین عکس‌العملش، لبخند است؛ یعنی از شنیدن نام کریمی بلافاصله، اشعار طنزآمیز او به ذهن متبادر می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات