مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۶۲۴
انقلاب اسلامی در شیراز
عصر ٢٢ بهمن پرسنل مركز زرهي شيراز با تانك‌هاي خود در خيابان به مردم پيوسته و درحالي كه تصاوير امام خميني را روي تانك‌ها نصب كرده بودند، در خيابان‌هاي شهر به حركت درآمدند. بدين ‌ترتيب در حوالي غروب آن روز در فارس رسماً پيروزي انقلاب اعلام گرديد. در این میان نباید از نقش موثر آیت‌الله بهاء الیدن محلاتی و آیت‌الله دستغیب فراموش کرد. آنها در پیام هوشمندانه ای که برای ارتشان ارسال کردند و در این پیام به خوبی اشاره کردند که ارتشیان جز ملت ایران می‌باشند و هرگونه بدرفتاری با ارتشیان از سوی مردم حرام اعلام کردند
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۸ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - 2018April 18

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ محمدرضا پهلوی با پشتوانه غرب و اتکا به ارتش امید به سرکوبی انقلاب اسلامی مردم ایران داشت اما امام خمینی با پیام هوشمندانه‌ای این نقشه شوم محمد رضا پهلوی را خنثی کردند. با انتشار پیام امام مبنی بر فرمان نبردن ارتش از عمال رژیم پهلوی و پیوستن‌شان به مردم، موج عظیمی از ارتشیان به مردم پیوستند. در این میان مردم با شعارهای وحدت‌آفرین خود و اهدای گل به نظامیان و ارتشیان توطئه رژیم پهلوی را خنثی کردند و در روزهای پایانی مهمترین اتفاقی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد پیوستن ارتش به صف مبارزین علیه رژیم پهلوی بود.

در کتاب انقلاب اسلامی در شیراز که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره پیوستن ارتشیان به مردم و سقوط سلطه پهلوی در شیراز آمده است: در شیراز پس از سقوط شهرباني، يگان‌هاي ارتش و ژاندارمري از پادگان‌ها بیرون آمدند و با در دست داشتن عکس امام خمینی و اعلام اینکه ما هم از مردم هستیم همبستگي خود را با انقلاب اعلام می‌کنیم به مردم پیوستند.

عصر ٢٢ بهمن پرسنل مركز زرهي شيراز با تانكهاي خود در خيابان به مردم پيوسته و درحالي كه تصاوير امام خميني را روي تانك‌ها نصب كرده بودند، در خيابان‌هاي شهر به حركت درآمدند. بدين ‌ترتيب در حوالي غروب آن روز در فارس رسماً پيروزي انقلاب اعلام گرديد.

در این میان نباید نقش موثر آیت‌الله بهاء الدین محلاتی و آیت‌الله دستغیب فراموش کرد. آنها در پیام هوشمندانه ای که برای ارتشان ارسال کردند و در این پیام به خوبی اشاره کردند که ارتشیان جزء ملت ایران می‌باشند، هرگونه بدرفتاری با ارتشیان از سوی مردم حرام اعلام کردند. در متن پیامی که از سوی این دو عالم بزرگوار شیراز صادر شده آمده است:« همانطوري كه از ستاد انقلاب ملت غيور اعلام شده است، از اين تاريخ كليه افسران ارتش، درجه‌داران، سربازان و افسران ژاندارمري، شهرباني و نيروي هوايي و ..، جزء ملت ايران مي‌باشد و مردم مبارز انقلابی بايد وظايف خود را انجام دهند. هرگونه حمله و تجاوز به آنها و دستبرد به اسلحه آنان حرام و خلاف شرع و خيانت به ملت ايران است. از اهالي محترم خواستاريم جدًا از هرگونه ابراز خشونت و تجاوز و اهانت به آن‌ها و غارت اسلحه خودداري فرمائید زیرا ارتشیان از خود مردم هستند.»


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر