کد خبر: ۲۶۲۵
انقلاب اسلامی در قزوین

اعلامیه روحانیت و حوزه علمیه قزوین درباره پیوستن ارتش به مردم در دوران پهلوی + سند

در مقابل مردم سراسر کشور با تقدیر از این حرکت پاسخ مثبتی به پیوستن ارتش به موج خروشان انقلاب دادند. در قزوین، روحانيت و هيئت علميه قزوين، با صدور اطلاعيه‌اي نسبت به توطئه شوم نفاق‌افكني بين افراد، ارتش و ملت هشدار داده و اعلام نمودند: ارتش ايران از افراد مسلمان تشكيل شده و تعداد فراواني از آنان به ملت پيوسته و همبستگي خود را ابراز داشته‌اند، لذا از مردم درخواست مي‌شود با ارتشيان به خوبي رفتار نموده و از اقليت شناخته‌شده و مزدوران و جيره‌خواران طاغوت خواستند كه به صفوف ملت بپيوندند.
چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در روزهای اوج مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی، ارتش يكي از سازمان‌هايي بود كه محمد رضا پهلوی براي سركوب حركت انقلابي مردم، به شدت به آن وابسته بود و اميدوار بود كه در لحظات حساس با كمك آن بتواند تظاهرات و اعتراضات مردم را سرکوب کند. در آن شرايط اگرچه ارتش كليه‌ ابزار لازم براي قتل و خونريزي در سراسر كشور را در اختیار داشت و مي‌توانست مانع بزرگي در مقابل انقلاب اسلامي ‌ايجاد كند؛ اما درست در لحظات حساس پیروزی انقلاب، ارتش با پشت كردن به رژیم پهلوی و پيوستن به انقلاب، تمام اميدهاي محمدرضا پهلوی و حاميان خارجي‌اش را به يأس مبدل كرد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در قزوین" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره پیوستن ارتشیان قزوین به مردم انقلابی آمده است: در قزوین، روحانيت و هيئت علميه این شهر، با صدور اطلاعيه‌اي نسبت به توطئه شوم نفاق‌افكني بين افراد، ارتش و ملت هشدار داده و اعلام کردند: ارتش ايران از افراد مسلمان تشكيل شده و تعداد فراواني از آنان به ملت پيوسته و همبستگي خود را ابراز داشته‌اند، لذا از مردم درخواست مي‌شود با ارتشيان به خوبي رفتار نموده و از اقليت شناخته‌شده و مزدوران و جيره‌خواران طاغوت خواستند كه به صفوف ملت بپيوندند. این اعلاميه‌ با امضای روحانیونی همچون سيدعلي‌اكبر تقوي، سيدجليل زرآبادي، عبدالله شهيدي امام‌جمعه، هادي باريك‌بين، رحيم سامت، محمود شريعت‌مهدوي، سيد عباس ابوترابي، سيدعلي‌اصغر علوي، محمد مظفري، نورالدين حسيني‌اشكوري، هادي سليماني، جواد موسوي‌صلوي منتشر شد.

آنچه در زیر می‌بینید تصویر اعلامیه روحانیت و حوزه علمیه قزوین درباره پیوستن ارتش به مردم انقلابی در 23 دی ماه 1357 است.


اعلامیه روحانیت و حوزه علمیه قزوین درباره پیوستن ارتش به مردم در دوران پهلوی + سند


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات