کد خبر: ۲۷۲۷
در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

"زندگی‌نامه و خاطرات امیرعبدالله کرباسچیان" خواندنی شد

کتاب "زندگی‌نامه و خاطرات امیرعبدالله کرباسچیان" از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توزیع شد و در اختیار مخاطبان و علاقمندان قرار گرفت.
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - تسنیم نوشت: کتاب "زندگی‌نامه و خاطرات امیرعبدالله کرباسچیان" از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توزیع شد و در اختیار مخاطبان و علاقمندان قرار گرفت.
امیرعبدالله کرباسچیان از اعضای فدائیان اسلام است که خاطرات وی درباره ارتباط با گروه فدائیان اسلام و آیت‌الله کاشانی و نیز وقایع مربوط به سیر ملی شدن صنعت نفت ایران بسیار خواندنی است.

چنانکه در مقدمه این کتاب آمده است: «خاطرات امیرعبدالله کرباسچیان اطلاعات سودمندی از بیش از یک دهه تاریخ پرفراز و نشیب ایران پس از سقوط دیکتاتوری رضاشاه در شهریور 1320 تا کودتای 28 مرداد 1332 در اختیار ما قرار می‌دهد. خاطرات وی روایتی از نخستین واکنش‌های جریانات مذهبی علیه تبلیغات ضددینی کسروی و هوادارانش تا نضج‌گیری نیروهای مذهبی در برابر استبداد شاه جوان پهلوی است که با تلاش‌های آیت‌الله کاشانی و مجاهدت‌های فدائیان اسلام به رهبری نواب صفوی به وقوع پیوست.»

کتاب "زندگی‌نامه و خاطرات امیرعبدالله کرباسچیان" در دو بخش تنظیم شده است؛ بخش اول به زندگی‌نامه امیرعبدالله کرباسچیان اختصاص دارد و به طور اجمالی به برهه‌های مختلف زندگی وی از جمله تولد و کودکی، ارتباط با فدائیان اسلام، فعالیت در عرصه مطبوعات، وقایع منتهی به دستگیری وی در سال 1330، جدایی کرباسچیان از فدائیان و ... می‌پردازد.
بخش دوم مربوط به خاطرات امیرعبدالله کرباسچیان بوده و شامل ده فصل است. فصل اول به تولد، تحصیلات و ازدواج وی اختصاص دارد و فصل دوم وقایع مربوط به سقوط رضاخان در شهریور 1320 را بازگو می‌کند.

در فصل سوم، کرباسچیان به ذکر خاطرات خود درباره احمد کسروی و نحوه ترور وی توسط فدائیان می‌پردازد. در فصل چهارم و پنجم، نحوه آشنایی وی با شهید نواب صفوی و آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در پنجمین فصل همچنین خاطراتی درباره اعزام فدائیان به سرزمین قدس برای کمک به مجاهدان فلسطینی روایت می‌شود.

فصل ششم به فعالیت‌های کرباسچیان در عرصه مطبوعات اختصاص دارد. حضور راوی در عرصه مطبوعات و در متن بسیاری از وقایع آن دوره، موجب شده ناگفته‌های جدیدی در رابطه با تحولات دهه 30 و نهضت ملی نفت در اختیار خواننده قرار گیرد. در فصل هفتم نیز مطالبی راجع به اتحاد فدائیان اسلام و آیت‌الله کاشانی علیه دولت هژیر بیان می‌شود.

فصل هشتم شامل خاطرات کرباسچیان در رابطه با واقعه ترور محمدرضا پهلوی در نیمه بهمن 1327 و دستگیری فدائیان اسلام و آیت‌الله کاشانی پس از این حادثه است. فصل نهم نیز به قضایای مربوط به ملی کردن صنعت نفت ایران اختصاص دارد و کرباسچیان خاطرات خود در این رابطه را روایت می‌کند.

در فصل دهم و پایانی نیز امیرعبدالله کرباسچیان به اختلافات خود با فدائیان اشاره کرده و خاطره جدایی خود از این گروه را روایت می‌کند.

این کتاب به انضمام اسناد و تصاویر منتشر نشده، توسط "موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی" در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شده است.

گفتنی است کتاب "زندگی‌نامه و خاطرات امیرعبدالله کرباسچیان" با قیمت 22هزار تومان، در 368 صفحه و توسط فاطمه نظری تدوین شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران واقع در شبستان، راهروی 24، غرفه شماره 2 مراجعه کنند.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات