مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۸
روایت برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب از سخنان روحانی در23 تیر78
برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب همچون خرداد و انتخاب پس از غائله 18 تیر در بازتاب سخنان روحانی در راهپیمایی 23 تیر به نقل از دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی تاكید كردند كه «اگر منع مسئولان نبود، جوانان این اوباش را «تكه‌تكه» می‌كردند.»
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۲۲ تير ۱۳۹۴ - 2015July 13

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ دو سال پس از روی كار آمدن دولت دوم خرداد و آغاز پروژه شارلاتانیزم مطبوعاتی با اهانت به مقدسات اسلام و اركان نظام جمهوری اسلامی و روند تبدیل برخی مطبوعات و روزنامه‌ها به پایگاه دشمن، اعتراضاتی دانشجویی به بهانه بسته شدن روزنامه سلام در روز 18 تیرماه 1387 شكل گرفت.

در آن شرایط با كمك برخی مقامات دولتی در دو وزارتخانه كشور و علوم كه كار از دست جنبش دانشجویی خارج شد، اراذل و اوباش میدان دار آشوب و تنش در خیابان‌های پایتخت شدند. آسیب به اموال عمومی و آتش زدن خودروها و وسائل نقلیه عمومی، بانك ها و مجروح كردن تعدادی از مردم، ضمن افشای ماهیت این جریان، باعث شد در روز 23 تیر دانشجویان و مردم با حضور گسترده در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف، به این غائله پایان دهند و فتنه 18 تیر را جمع كنند.

سخنران راهپیمایی عظیم 23 تیر سال 78 حسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی بود كه با محكوم كردن حركت‌های آشوب طلبانه گفت «با عناصر خشونت طلب در این چند روز و با این اشرار برخورد قاطع خواهد شد تا برای دیگران درس عبرت باشد.»

روحانی در بخشی از آن سخنرانی تاریخی خود تاكید كرده بود: «در كدام كشور جهان، حركت‌های آشوب‌طلبانه این چنین تحمل می‌شود اینها خیلی پست‌تر و حقیرتر از آن هستند كه بخواهیم نسبت به آنها تعبیر حركت براندازی را مطرح كنیم. در كجای دنیا و در كدام كشور و توسط كدام دولت، آشوب، تخریب و بر هم زدن نظم جامعه، تحمل می‌شود. مگر دولت مقتدر جمهوری اسلامی ایران مسئولین امنیتی نظام، این گونه حوادث را تحمل خواهند كرد. این صبر و متانت، در یكی دو روزه برای این بود كه ماهیت این چند صد نفر اوباش به خوبی برای مردم ما روشن می‌شود و همه به خوبی بدانند اینها چه كسانی هستند و دارای چه ماهیتی هستند.»

این سخنان روحانی با بازتاب‌های بسیاری در رسانه‌ها همراه بود و یكی از نكات قابل تامل روایت روزنامه‌های اصلاح‌طلب از این راهپیمایی و سخنرانی تاریخی 23 تیر 1378 است كه در ادامه بخش‌هایی از این روزنامه‌ها كه مركز اسناد انقلاب اسلامی آن را منتشر كرده است، مشاهده می‌كنید:

 

روحانی: منع مسئولان نبود جوانان این اوباش را «تكه‌تكه» می‌كردند/ حركت عناصر فرصت‌طلب با قاطعیت سركوب می‌شود

روزنامه خرداد
روحانی: منع مسئولان نبود جوانان این اوباش را «تكه‌تكه» می‌كردند/ حركت عناصر فرصت‌طلب با قاطعیت سركوب می‌شود

روزنامه انتخاب

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر