مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۸۴۱
عملیات آزادسازی خرمشهر در 3 خرداد 1361، از جمله بزرگ‌ترین عملیات رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس بود که با کمک مردم عملی شد. در این عملیات مردم شهرهای مختلف نیز به ایفای نقش پرداختند که از آن جمله می‌توان به اعزام نیروهای کمکی از دزفول برای حضور در عملیات آزادسازی خرمشهر اشاره کرد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۹ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018May 23
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ عملیات آزادسازی خرمشهر در 3 خرداد 1361، از جمله بزرگ‌ترین عملیات رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس بود که با کمک مردم عملی شد. در این عملیات مردم شهرهای مختلف نیز به ایفای نقش پرداختند که از آن جمله می‌توان به اعزام نیروهای کمکی از دزفول برای حضور در عملیات آزادسازی خرمشهر اشاره کرد.

در کتاب انقلاب اسلامی در اهواز که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، به نقل از سیدحمید علم‌الهدی آمده است: در شب اولي كه خبر رسيد ارتش عراق خرمشهر را گرفته من به مسجد جزايري آمدم. آن زمان جلساتي تشكيل مي‌شد و آقاي غرضي استاندار خوزستان بود. در جلسه‌اي كه آيت‌الله جنتي هم بود، خبر رسيد كه ارتش عراق به طرف خرمشهر آمده است.

نماز مغرب و عشا آمدم به مسجد جزايري؛ بين دو نماز به حاج آقاي جزايري گفتم كه با اجازه‌ شما مي‌خواهم مطلبي را در مورد حمله‌ عراق به ايران براي مردم بگويم. سپس با كسب اجازه از ايشان گفتم: نمازگزاران عزيز اطلاع يافتيم كه ارتش عراق به خرمشهر حمله كرده و گفتم كه ما براي اعلام همبستگي با برادران سپاه بعد از نماز حركت مي‌كنيم و تا مقّر سپاه خواهيم رفت.

مقر سپاه در آن زمان «باغ معين» بود. جمعيت زيادي جمع شد، يعني همه‌ نمازگزارها، شور و هيجان فراواني ايجاد شد. آمديم جلوي ساختمان سپاه و مردم هم شعار مي‌دادند كه ما آماده‌ جنگ هستيم. در آن جا شهيد حسين علم‌الهدي سخنراني حماسي بسيار خوبي براي مردم كرد و گفت: كه «امشب شب عاشورا است، امروز صف اباعبدالله روشن است و صف يزيد نيز مشخص است». خلاصه اعلام شد كه هركس آماده است كه همين الآن از اين جا به خرمشهر برود، اتوبوس آماده است. 
همان شب چند اتوبوس را آماده كرديم. حالا اين اتوبوس‌ها را چه كسي آماده كرده بود، نمي‌دانم. فكر مي‌كنم كه حسين و دوستانش هماهنگي كرده بودند. و اینگونه بدون امكانات، بدون هماهنگي لازم بعدي، بدون ثبت نام گفتند كه براي كمك به خرمشهر مي‌رويم.

واقعا می‌توانم بگویم که تصرف خرمشهر توسط رژیم بعث عراق برای مردم دزفول خیلی دردناک بود و مردم این شهر در گروه‌های مختلفی به آنجا اعزام می‌شدند تا اینکه قبل از عملیات بیت‌المقدس، جوانان انقلابي دزفول در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي که آموزش‌های لازم را در پادگان کرخه دیده بودند برای مبارزه با رژیم بعث عراق و آزادسازی این شهر در عملیات بیت‌المقدس حضوری گسترده داشتند و تا آزادی کامل این شهر به دزفول بازنگشتند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر