مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۸۶۲
ویژه‌نامه پیوند مستحکم|برشی از سخنرانی شهید هاشمی‌نژاد
شهید هاشمی‌نژاد در یک سخنرانی به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد در سال 1360 که در شماره 578 روزنامه جمهوری اسلامی منعکس شد، درباره قیام 15 خرداد 1342 می‌گوید: 15 خرداد در یک شرایط بسیار تاریک به وجود آمده بود که در آن شرایط تمام حرکت‌ها، جنبش‌ها و نهضت‌ها به هر اسم و به هر عنوان به بن‌بست کامل رسیده بودند.
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 03

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بعد از وقوع قیام 15 خرداد، هر یک از گروه‌ها، گروهک‌ها و جریان‌ها نسبت به این قیام موضعی اتخاذ کردند. در این میان سازمان مجاهدین خلق (منافقین) موضعی کاملا رو در رو و منفی نسبت به 15 خرداد داشت.

شهید هاشمی‌نژاد در یک سخنرانی به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد در سال 1360 که در شماره 578 روزنامه جمهوری اسلامی منعکس شد، درباره قیام 15 خرداد 1342 می‌گوید: 15 خرداد در یک شرایط بسیار تاریک به وجود آمده بود که در آن شرایط تمام حرکت‌ها، جنبش‌ها و نهضت‌ها به هر اسم و به هر عنوان به بن‌بست کامل رسیده بودند. سال‌ها بر کودتای 28 مرداد گذشته بود و امریکا به وسیله حکومت دست نشانده خود کاملا بر تمام زوایای این مملکت ریشه دوانده بود. در یک مقطع تاریک تاریخی کشورمان و در روزهایی که امریکا تصور می‌کرد حرکت انقلابی و مبارزات مردم ما را به بن‌بست نابود کننده کشانده در آن شرایط 15 خرداد پیش آمد.

مسئله 15 خرداد 1342 اولین درسی که به ما و به تاریخ آموخت این بود که موثرترین حربه در مقابله با امپریالیست و در جهت ریشه کن کردن هر نوع ظلم، اسلام و روحانیت اصیل به رهبریت ولایت فقیه است.

وی که در زندان از نزدیک با افکار و آرای اعضای سازمان منافقین آشنا شد، درباره تحلیل منافقین از قیام 15 خرداد می‌گوید: یادم نمی‌رود در بین فاصله سال‌های 54 تا 56 که در زندان مشهد بودیم، در دو سال 15 خرداد را در آنجا گذراندیم. گروهک منافقین تحلیلی درباره قیام 15 خرداد داشتند و از ما هم خواسته بودند که تحلیل آنها را بشنویم و ببینیم چیست؟

تحلیل آنها دقیقا ذهنی بود، جدا از آنچه که در جامعه ما وجود داشت. تحلیل آنها تحلیل مادی بود به صورتی که مارکسیست‌ها روی آن خیلی صریح و آشکار تکیه می‌کنند. آنها قیام 15 خرداد را یک شورش کور و حرکت کور می‌خواندند. همان ندایی که دقیقا از حلقوم رژیم پهلوی بیرون می‌آمد، عین همان ندا از حلقوم آنها هم بیرون می‌آمد. حرکت 15 خرداد از نظر آنها حرکتی بود که در آن حرکت مبارزات رفورمیستی دفن شده بود. آنها می‌گفتند 15 خرداد گورستان حرکت رفورمیستی است و آغاز حرکت مسلحانه مردم.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر