مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۸۶۳
ویژه‌نامه پیوند مستحکم| برشی از خاطرات آیت‌الله مهدوی کنی
آیت‌الله مهدوی‌کنی که در زمان قیام 15 خرداد در تهران حضور داشت و خود از نزدیک شاهد جریانات بود درباره مردمی بودن قیام 15 خرداد می‌گوید: رژیم پهلوی قیام 15 خرداد را ساخته و پرداخته گروهی خرابکار و کمونیست اعلام کرد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 03

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ قیام مردمی 15 خرداد 1342 در حمایت از امام خمینی و با سر دادن شعارهای اسلامی صورت گرفت. در مقابل؛ رژیم پهلوی برای انحراف افکار عمومی به تبلیغات علیه این قیام دست زد.

آیت‌الله مهدوی‌کنی که در آن دوران در تهران حضور داشت و خود از نزدیک شاهد جریانات بود در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره مردمی بودن قیام 15 خرداد می‌گوید: رژیم پهلوی قیام 15 خرداد را ساخته و پرداخته گروهی خرابکار و کمونیست اعلام کرد.

تبلیغات رژیم در اذهان ساده‌اندیشان و رسانه‌های خارجی تا حدودی مؤثر بود و مورد قبول واقع شد، لكن نفوذ امام و روحانیت انقلابی در میان مردم جای خود را باز کرده بود و مسلمانان مبارز و انقلابی که در متن نهضت بودند تحت تأثیر تبلیغات دولت واقع نمی‌شدند و مسئولان بلندپایه رژیم این مطلب را می‌دانستند که آن‌ها با این ترفندها می‌خواهند چهره نهضت و رهبران آن‌ها را مشوه و وابسته نشان دهند، ولی مردم به رهبران نهضت ایمان داشتند و این حرکت را یک حرکت خودجوش دینی و ملی دانسته و تبلیغات دستگاه، آن‌ها را در کار خود مصمم‌تر می‌کرد.

آنان تبلیغات سوء رسانه‌های رژیم پهلوی را دلیل بر ضعف آن می‌دانستند که برای سرکوب نهضت، واقعیت‌ها را انکار و ملت مسلمان را به خرابکاری و کمونیست بودن متهم می‌نماید و مردم هم خود شاهد بودند که شعارها، همه اسلامی و در راستای انقلاب و راه امام بود و جریان کاملا نشان می‌داد که موضوع عمیق‌تر از این چیزهاست که حالا چند نفری یا یک عده چپی فقط آمده باشند در خیابان‌ها و شعارهای اسلامی سر بدهند.

آنچه که من خودم شاهد بودم شعارها همه به نفع امام و انقلاب اسلامی بود، شعار کمونیست‌ها و خرابکارها نبود. این شعار، شعار مردم بود.

بعد از 15 خرداد هم بعضی‌ها که معمولا در جریانات انقلاب، سرکوب را در هر نقطه‌ای دلیل بر شکست می‌دانند، قدری ناامید شدند و کنار رفتند. آن‌هایی که نمی‌توانستند ادامه بدهند و یا از مشکلات زود متأثر می‌شدند، کنار رفتند؛ چنان که بعضی از علما و روحانيون هم، بعد از این جریان از بعضی کارها کنار کشیدند و ادامه مبارزه را مصلحت ندیدند و می‌گفتند: با دستگاه تا دندان مسلح نمی‌شود جنگید. ولی آن‌ها که نظر دیگری داشتند، علاوه بر آنکه ناامید نشدند، این را نقطه شروع برای نهضت دانستند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر