مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۹۲۰
انقلاب اسلامی در مشهد
بعد از انتشار خبر شهادت آیت‌الله محمدرضا سعیدی، نوعی سازماندهی هم میان طلاب شکل می‌گیرد تا تحرک حوزه علمیه مشهد نمود بیشتری بیابد. از آن جمله می‌توان به تهیه اطلاعیه‌ای دست نویس به امضای "حوزه علمیه مشهد" در این رابطه اشاره کرد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی در تاریخ 20 خرداد 1349 در زندان قزل قلعه زیر شکنجه شدید عمال رژیم پهلوی به درجع رفیع شهادت نائل آمد. خبر شهادت او در استان‌های مختلف واکنش‌های فراوانی در بر داشت. در مشهد کلاس درس علما تعطیل شد و آن‌ها طی اعلامیه‌ای اعتراض خود را به این جنایت هولناک رژیم پهلوی عنوان کردند.

در کتاب "مشهد از مقاومت تا پیروزی" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره واکنش طلاب حوزه علمیه مشهد به خبر شهادت آیت‌الله سعیدی آمده است: شهادت سید محمدرضا سعیدی در زندان قزل قلعه، حوزه علمیه مشهد را به تلاطم واداشت. خبر شهادت این روحانی مبارز در بیست و دوم خرداد توسط شیخ احمد کافی به مشهد رسید.

پس از رسیدن خبر شهادت سید محمدرضا سعیدی به مشهد، گروهی از افراد، این موضوع را به میان طلاب حوزه علمیه مشهد کشاندند و نزد مدرسان حوزه رفته و با اشاعه خبر، خواستار تعطیلی درس‌ها و همدردی با این حادثه تلخ شدند. همچنین از طلبه‌های علوم دینی خواستند از حضور در درس‌های حوزه خودداری کنند.

گزارشگر ساواک در این رابطه می‌نویسد: بیست و چهارم خرداد عده‌ای از طرفداران [امام] خمینی وارد مدرسه میرزا جعفر شده، ابتدا درس میرزا جواد آقای تهرانی مدرس را تعطیل می‌نمایند، سپس به مدارس علمیه رفته و طلاب را تحریک می‌نمایند و از طلاب و مدرسین می‌خواهند که درس خود را تعطیل کنند. این عده عبارت‌اند از: شیخ عباس طبسی، سیدعلی خامنه‌ای، شیخ محمدرضا محامی، شیخ علی آقا تهرانی، شیخ احمد کافی، سید محمود مجتهدی، شیخ عبدالله شکوری که به تحریک آنها عده‌ای از طلاب از جمله سید حبيب وحیدی و حبیب‌الله آشوری و شیخ محمد تقی شریفی و احمد ملازاده طلبه مدرسه دودرب اطاق ۲۳ فوقانی و جابری و غفاری، دنبال نامبردگان حرکت کرده، و طلاب را تشویق به تعطیل درس و تظاهر می‌نمایند...


اعلامیه حوزه علمیه مشهد بعد از شهادت آیت‌الله سعیدی

بعد از انتشار خبر رحلت آیت‌الله حکیم و خبر شهادت آیت‌الله محمدرضا سعیدی، نوعی سازماندهی هم میان طلاب شکل می‌گیرد تا تحرک حوزه علمیه مشهد نمود بیشتری بیابد. از آن جمله می‌توان به تهیه اطلاعیه‌ای دست نویس به امضای "حوزه علمیه مشهد" اشاره کرد. این اعلان تا حدودی توزیع شد و در جاهایی چون مدارس علمیه، مسجد گوهرشاد و بست عليا نصب و در معرض دید عموم قرا گرفت. 

متن اطلاعیه چنین بود:

«ولاتحسبن الله غافلا عما يعمل الظالمون

ملت مسلمان ایران! اگر عوام فریبی دولت حیله‌گر خائن، جنایاتی را که با تزویر مرتکب می‌شود، از چشم شما پنهان داشته، و از تحرک نیروی ایمان هراسیده، بر خدای متعال و پیغمبر اکرم و ائمه طاهرین و قائم آنان، ولی عصر عليهم صلوات الله، پوشیده نیست. هم زمان با رحلت آیت الله العظمی آقای حکیم با آن همه تظاهر به عزاداری و تعطیل عمومی برای آن زعيم عالی قدر، نیمه شب گروهی اوباش به خانه حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمدرضا سعیدی که گناهی جز ادای وظیفه و تبلیغ احکام خدای متعال و ترویج دستورات زعیم عالیقدر شیعیان حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا روح الله الموسوی الخمینی نداشت ریخته و در میان نگرانی خانواده و فرزندانش به سازمان سیاه، جلب و با فجیع ترین وضع شهید کردند. ولی به همین قدر اکتفا نکردند و برای به هم زدن بزرگ‌ترین حوزه‌های علمیه مذهب تشیع، بهترین مدرسین قم و عده‌ای از گویندگان تهران را گرفته و به زندان‌های تاریک خود بردند. و ما مطمئن نیستیم که آنها را نیز مانند فقید سعید آقای سعیدی در اثر شکنجه‌های طاقت فرسا مقتول و شهید ننمایند. 

مسلمانان! این نوشته زاری نامه نیست، زیرا خداوند متعال می‌فرماید: ولا تحسبن الذين قتلو في سبيل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. بلکه هشداری است که شما مطلع گشته و تا حد امکان از حریم قرآن و مروجین احکام مقدس آن قبل از آنکه مستعمرين غرب و سرمایه گذاران آمریکایی از یهود و مسیحی محو و نابود نمایند، دفاع نمایند.

حوزه علمیه مشهد.»

هم زمان با پخش این اعلامیه شعارهای زیادی روی در و دیوار مدارس علمیه نقش بست که همگی در حمایت از امام خمینی و نهضت اسلامی بود.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر