کد خبر: ۲۹۴۳
انقلاب اسلامی در لرستان

مبارزات مردم لرستان در عید فطر سال 1354

روز عيد فطر 54، بيش از هرچيز ميدانى براى نمايش همبستگى نيروهاى مبارز بود. برپايه‌ گزارش‌هاى ساواك ساعت 6 صبح مراسم نماز عيد فطر با شركت بيش از دوهزار نفر از طبقات مختلف مردم خرم‌آباد به امامت آيت‌الله مدنى در محوطه‌ مسجد جامع حوزه‌ كماليه برگزارشد. ساعت 7:30 نيز ايشان به منبر رفته و درباره‌ حضرت على(ع)، بى‌حجابى و مسأله‌ اسرائيل سخنانى ايراد کرد. در اين منبر ضمن نقل مسأله از امام خمينى، از مردم خواست تا براى سلامتى ایشان دعا كنند. هم‌چنين تبعيد ايشان را عملى ضددينى برشمرد.
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای ساماندهی مبارزه علیه رژیم پهلوی بود. در این میان روحانیون و علما نقش بسیار موثری داشتند. در لرستان آیت‌الله مدنی این وظیفه خطیر را بر عهده داشت تا با آگاه‌سازی و روشنگری، خط مبارزه را سامان دهد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در لرستان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره مبارزات مردم لرستان به رهبری آیت‌الله مدنی در ماه رمضان و عید فطر سال 1354 آمده است: در رمضان سال 54، همزمان با بهانهجويىهاى ساواك براى دستگيرى آيتالله مدنى و پخش گسترده نامههاى مستعار جهت ايجاد اختلاف در ميان نيروهاى مذهبى و دلسرد كردن مردم و آيتالله مدنى از يكديگر، شهيد مدنى كنايهگويى را كنار نهاد و بىپرده نام امام خمينى را در سخنان خويش بر زبان مىآورد و بر منبر به جان او دعا مىكرد. هرچه ماه رمضان به پايان خود نزدیک‌تر می‌شد این مسئله بیشتر اوج می‌گرفت؛ تا اينكه به پرپايى نماز روز عيد فطر و مسايل مربوط به آن انجاميد.

به تاريخ 14 مهر 1354 گزارشهاى ساواك از تصميمات و برنامههاى شهید مدنى در روز عيد فطر حكايت دارند. در یکی از این گزارش‌ها آمده است: «مير اسدالله مدنى و طرفدارانش قصد دارند روز 15/ 7/ 1354 (عيد فطر) نماز جماعت را برگزار نمايند. منبع نفوذى و ساير منابع كاملا توجيه شدهاند، نتيجه متعاقبآ به استحضار مىرسد».

در روز ياد شده، ساعت 20/23 آيتالله مدنى در جلسه تفسير مسجد شاهآباد به طور علنى نام امام را ياد كرد و حاضران براى سلامتی ايشان صلوات فرستادند. منابع خبرى ساواك جلسه مذكور را چنين گزارش كردهاند:«مدنى جهت گروه كثيرى از مردم شاهآباد سخنرانى مىكرد، گفت: بنا به دستور حضرت آيتالله خمينى ـ كه خدا طول عمر به او عطا كند و دشمنانش نابود شوند ـ فطريه سيد بايد به سيد برسد و عام نمىتوانند فطريه به سيد بدهند كه در همين موقع دو مرتبه به سلامتى ]امام [خمينى صلوات گفته شد».

در پايان اين گزارش به گرايش گروههاى مختلف به آيتالله مدنى اشاره شده و از مقامات مركز خواستار تصميم در اين باره شدهاند.

روز عيد فطر 54، بيش از هرچيز ميدانى براى نمايش همبستگى نيروهاى مبارز بود. برپايه گزارشهاى ساواك ساعت 6 صبح مراسم نماز عيد فطر با شركت بيش از دوهزار نفر از طبقات مختلف مردم خرمآباد به امامت آيتالله مدنى در محوطه مسجد جامع حوزه كماليه برگزارشد. ساعت 7:30 نيز ايشان به منبر رفته و درباره حضرت على(ع)، بىحجابى و مسأله اسرائيل سخنانى ايراد کرد. در اين منبر ضمن نقل مسأله از امام خمينى، از مردم خواست تا براى سلامتى ایشان دعا كنند. همچنين تبعيد ايشان را عملى ضددينى برشمرد.

حضور گسترده مردم و سخنان پرشور آيتالله مدنى شكوه مراسم را چند برابر ساخته بود. او در پايان سخنانش از محبتهاى مردم تشكر كرد و نمازگزاران برگرد او حلقه زده و دست ايشان را مىبوسيدند. در پايان بيش از 500 تن از شركت كنندگان او را تا منزلش همراهى كردند كه نوعى تظاهرات سياسى آرام نيز به شمار مىآمد. همچنین همايش سياسى آن روز در ساماندهى و اتحاد نيروهاى مذهبى خرمآباد بسیار موثر بود و باعث شد این مبارزات تا سال 1357 ساماندهی شود.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات