مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۹۸۸
همزمان با سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی، مجموعه شریعتی به روایت اسناد ساواک معرفی شد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۴ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ایسنا نوشت؛ شخصیت دکتر علی شریعتی به عنوان یکی از افراد شاخص در تاریخ معاصر ایران، همواره در حوزه‌ عمل و اندیشه، موضوع مناقشه جدی میان موافقین و مخالفین بوده است. از این رو رسیدن به یک تصویر واقعی از شریعتی، نیازمند مطالعه دقیق تمام ابعاد زندگی سیاسی و اجتماعی وی است.

یکی از مهم‌ترین منابع برای شناخت شریعتی، اسناد به‌جامانده از دوران پهلوی است که حاوی نکات مهم و ارزنده تاریخی برای محققین و علاقه‌مندان به تاریخ است. از این رو مجموعه "شریعتی به روایت اسناد ساواک" که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، برای استفاده علاقه‌مندان و محققین معرفی می‌شود.

اثر سه‌جلدی "شریعتی به روایت اسناد ساواک" که در سال ۱۳۹۷ بعد از ۲۰ سال به چاپ دوم رسید، دارای بیش از ۲۰۰۰ برگ سند از اسناد ساواک درباره دکتر علی شریعتی است. این مجموعه تمام پرونده شریعتی در ساواک را پوشش داده است.

جلد اول مجموعه "شریعتی به روایت اسناد ساواک"، فعالیت‌های وی از سال ۱۳۳۶ تا پایان سال ۱۳۵۰ را روایت می‌کند که موضوعات مهمی همچون فعالیت‌ها و دستگیری شریعتی در دهه ۳۰ ، بورس تحصیلی وی به خارج از کشور، بازگشت به ایران و تدریس در دانشگاه مشهد از آن جمله است. یکی از اسناد قابل تأمل در جلد اول کتاب نامه معروف ۴۰ صفحه‌ای شریعتی با عنوان "شناسنامه یک زندگی" است که گفته می‌شود این نامه را به ساواک فرستاد تا در آن زندگینامه، شخصیت، دیدگاه‌ها و اهداف خود را ترسیم کند. جلد اول این اثر در ۴۸۰ صفحه چاپ و منتشر شده است.

اسناد مربوط به شریعتی در جلد دوم این مجموعه سال‌های ۱۳۵۱ تا پایان سال ۱۳۵۵ را در بر می‌گیرد که بخش عمده‌ای از آن به گزارش‌های ساواک از سخنرانی‌های دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد اختصاص دارد. همچنین گزارش‌های متعددی از ساواک درباره نامه‌ها، مقالات و کتاب‌های شریعتی در جلد دوم مشاهده می‌شود. جلد دوم این اثر نیز در ۶۱۲ صفحه منتشر شده است.

گزارش‌های سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ ساواک درباره شریعتی محتوای اسنادی جلد سوم این مجموعه است. از مهم‌ترین اسناد جلد سوم می‌توان به سفر شریعتی به انگلیس و درگذشت مشکوک وی و پیامدهای این واقعه در فضای سیاسی اجتماعی آن روز اشاره کرد. علاوه بر این، انتشار اسناد لاتین یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مجلد است که در آن جزئیات گزارش‌های بیمارستان ساوتهمپتن انگلیس از مرگ شریعتی روایت شده است.

یکی از اسناد جالب این جلد از کتاب، گزارش تشییع و تدفین پیکر دکتر شریعتی است که در آن شخصیت‌هایی همچون امام موسی صدر و دکتر مفتح به همراه خانواده شریعتی و افرادی نظیر ابراهیم یزدی، سیدمحمود دعایی، سیدصادق طباطبایی و صادق قطب‌زاده حضور داشتند. جلد سوم این مجموعه دارای ۵۵۲ صفحه است.

اثر سه‌جلدی "‌شریعتی به روایت اسناد ساواک" در ۱۰۰۰ شماره و با قیمت دوره ۱۲۰ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این اثر به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌ ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر