مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۰۲۶
با ورود آيت‌الله بهشتي به سبزوار، جمعيت بسياري از مردم درحالي‌كه در صف اول علما و روحانيان حضور داشتند، به باغجر رفتند تا از شهيد بهشتي استقبال كنند. آیت‌الله بهشتی هم پس از آنكه با استقبال گرم مردم سبزوار روبه‌‌رو شد، در مسجد جامع حضور يافت و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، سخنراني مفصلي انجام داد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰ - ۰۳ تير ۱۳۹۷ - 2018June 24
 پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در اواسط دي‌ماه  1359، آيت‌الله بهشتي دبيركل حزب جمهوري اسلامی که به مشهد سفر كرده بود، با هماهنگي‌هاي دبير شاخه‌ حزب جمهوري در سبزوار و استاندار خراسان، در بازگشت از مشهد وارد سبزوار شده و با استقبال بی‌نظیر مردم مواجه شد.
در کتاب "انقلاب اسلامی در سبزوار" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره استقبال مردم سبزوار از شهید بهشتی و واکنش آنها به جوسازی‌های منافقین و بنی‌صدر علیه وی آمده است: با ورود آيت‌الله بهشتي به سبزوار، جمعيت بسياري از مردم درحالي‌كه در صف اول علما و روحانيان حضور داشتند، به باغجر  رفتند تا از شهيد بهشتي استقبال كنند. 
آیت‌الله بهشتی هم پس از آنكه با استقبال گرم مردم سبزوار روبه‌‌رو شد، در مسجد جامع حضور يافت و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، سخنراني مفصلي انجام داد. 
محورهاي سخنراني آیت‌الله بهشتی در جمع مردم سبزوار عبارت بود از:
تبيين ايده و تفكر انقلاب اسلامي؛ برملا كردن توطئه‌ دشمنان انقلاب؛ اميدواركردن مردم به آينده‌ انقلاب، نهراسيدن از محاصره‌ اقتصادي آمريكا و بي‌تأثيري اين محدوديت‌ها؛ تشريح وضعيت سياسي اجتماعي كشور در عرصه‌ جهان؛ انتقاد از تحريفات صورت‌گرفته‌ روزنامه‌ها.
با اينکه هوا سرد بود جمعيت بسياري در شبستان‌ها و حتي حيات مسجد اجتماع كرده بودند. 
مردم سبزوار با این استقبال تاریخی خود، پاسخ دندان‌شکنی به بنی‌صدر و منافقین دادند که در آن زمان به شدت در صدد تخریب آیت‌الله بهشتی بودند و در واقع این استقبال بی‌نظیر مردم سبزوار در واکنش به این جوسازی‌ها بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر