مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۰۸۵
انقلاب اسلامی در یزد
آیت‌الله محمد صدوقی، از روحانیون مبارزی بود که نقش فراوانی در روشنگری مردم یزد در دوران نهضت اسلامی داشت. او از همان نخستین روزهای نهضت اسلامی به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های مبارزاتی خود در یزد را وسعت بخشید. اوج اقدامات آیت‌الله صدوقی در دوران مبارزه، به سال‌های 56 و 57 باز می‌گردد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۷ - ۱۱ تير ۱۳۹۷ - 2018July 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله محمد صدوقی، از روحانیون مبارزی بود که نقش فراوانی در روشنگری مردم یزد در دوران نهضت اسلامی داشت. او از همان نخستین روزهای نهضت اسلامی به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های مبارزاتی خود در یزد را وسعت بخشید. اوج اقدامات آیت‌الله صدوقی در دوران مبارزه، به سال‌های 56 و 57 باز می‌گردد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در یزد" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره فعالیت‌های مبارزاتی آیت‌الله صدوقی در یزد در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی آمده است: نقش شهید آیت‌الله محمد صدوقی در مبارزات مردم یزد علیه رژیم پهلوی به خصوصدر سال‌های 56 و 57 بی‌بدیل بود و محور اصلی مبارزات این شهر با رژیم پهلوی به حساب می‌آمد. با رهبري‌ آيت‌الله صدوقي‌ شهر یزد به‌ عنوان‌ سومين‌ شهر قيام‌كننده‌ شناخته‌ شد.

به دنبال شهادت‌ حاج آقا مصطفی خمینی فرزند امام در آبان 1356، شهيد صدوقي‌ فصل‌ جديدي‌ از مبارزات مردمی در یزد را ساماندهی کرد. او ضمن‌ برپايي‌ مجالس‌ ترحيم‌ باشكوه‌ براي‌ حاج آقا مصطفی‌ در استان‌ يزد، به‌ سازمان‌ دادن‌ مبارزات‌ در بخش‌ وسيعي‌ از كشور دست‌ مي‌زد.

امام خمینی نیز در 8 آبان 56 در واکنش به حمایت مردم یزد از نهضت اسلامی و برپایی مجالس ترحیم برای آیت‌الله سید مصطفی خمینی، طی پیامی از شهید صدوقی و مردم یزد تشکر کرد. در این پیام آمده بود: «خدمت‌ جناب‌ مستطاب‌ عمادالعلماء الاعلام‌ و حجه‌الاسلام‌ آقاي‌ صدوقي‌ دامت‌ افاضاته‌ به‌ عرض‌ عالي‌ مي‌رساند از قرار معلوم‌ جناب‌ عالي‌ در اين‌ حادثه‌ تلگراف‌ نموده‌ايد و در يزد نيز مجلسي‌ بوده‌ است‌. لازم‌ است‌ از جنابعالي‌ و ساير آقايان‌ تشكر كنم‌ و چون‌ نمي‌دانم‌ چه‌ اشخاصي‌ تلگراف‌ نموده‌اند از تشكر تفصيلي‌ معذور هستم‌. از خداي‌ تعالي‌ سلامت‌ و سعادت‌ جناب‌ عالي‌ و ساير آقايان‌ محترم‌ را خواستار و اميد دعاي‌ خير از همه‌ دارم‌. والسلام‌ عليكم‌ و رحمة‌الله. مستدعي‌ است‌ به‌ آقايان‌ عرض‌ تشكرم‌ را ابلاغ‌ فرماييد. روح‌الله الموسوي‌ خميني‌».

ساواک نیز طی گزارشی درباره این پیام امام گزارش داد: «اخيراً روح‌الله خميني‌ از عراق در نامه‌اي‌ كه‌ به‌ آدرس‌ شيخ‌محمد صدوقي‌ در يزد ارسال‌ داشته‌، از وي‌ و كليه‌‌ افرادي‌ كه‌ در زمينه‌‌ برگزاري‌ مجلس‌ ختم‌ جهت‌ فرزندش‌ مصطفي‌ خميني‌ اقدام‌ نموده‌اند، تشكر كرده‌ است.‌»

شهيد صدوقي‌ براي‌ برانگيختن‌ و تهييج‌ و بسيج‌ مردم‌ یزد علیه حاکمیت پهلوی كوشش‌ بسيار كرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز جدیت فراوانی در تثبیت نظام جمهوری اسلامی در استان یزد به خرج داد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر