مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۱۰
آقای هاشمی از امام در خواست كرد لحن نامه طوری باشد كه به جنبه حوزوی آقای منتظری لطمه ای وارد نشود. امام در جواب سخنان تندی فرمودند كه با توجه به برخی مصالح و ملاحظات از ذكر آنها معذورم . بدین صورت جلسه با یاس و نگرانی پایان یافت.
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - 2016August 16
پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت الله امینی در كتاب خاطرات خود كه توسط مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، در رابطه با جریان عزل منتظری از قائم مقامی رهبری می‌گوید: با دفتر امام (ره) تماس گرفتیم و تقضای ملاقات كردیم. حاج احمدآقا گفت: امام (ره) این موقع شب كسی را به ملاقات نمی‌پذیرد. گفته شد كار فوری و لازم داریم و داریم حركت می‌كنیم. آقای هاشمی، آقای خامنه‌ای، آقای مشكینی و من به سوی جماران حركت كردیم و در حدود ساعت 9 شب به بیت امام رسیدیم. حاج احمدآقا گفت: گمان نكنم در این موقع شب امام اجازه ملاقات بدهد ولی خدمت ایشان عرض می‌كنم. 
 
در این موقع آقای هاشمی در پاكت نامه را بازكرد و متن نامه را برای ما خواند. با شنیدن نامه عاطفی و اندوه‌بار و قاطع امام (ره) كه از عمق جانش نشات می‌گرفت حالتی وحشتناك و غیرقابل توصیف برجانم عارض شد كه تلخی آن را هنوز فراموش نكرده‌ام.
 
در حدود ساعت 9.30 بود كه خدمت امام مشرف شدیم. درابتدا آقای هاشمی سخن را آغاز كرد، با لحن ملتمسانه ای گفت: ما همیشه به هنگام بروز مشكلات و معضلات خدمت شما شرفیاب می‌شدیم و در حل آن از جناب‌عالی كمك می‌گرفتیم، اكنون در رابطه با نامه ای كه برای آقای منتظری نوشته اید و امكان دارد برای نظام مشكلاتی به وجود بیاورد، شرفیاب شده ایم. تقاضای ما این است كه در پخش آن عجله نكنید، شاید در آینده راه حل بهتری پیدا شود. در تشكیل مجلس خبرگان هم تعجیل نفرمایید، اجازه بدهد اطراف و جوانب كار را خوب بررسی كنیم و خدمت شما عرضه بداریم آنگاه هرچه بفرماییدعمل می‌كنیم. 
 
بعد از آن آقای خامنه ای سپس آقای مشكینی درباره همین مطلب سخنانی را عرضه داشتند. امام كه آثار اندوه بر چهره ربانی اش آشكار بود فرمود: من در اطراف و جوانب این كار خوب فكر كرده‌ام و تصمیم گرفته‌ام. دیگر حرف ندارد. من از اول با انتخاب ایشان مخالف بودم؛ ولی نخواستم در كار خبرگان دخالت كنم. من گفته بودم نامه را در اخبار بخوانند ولی در این باره كوتاهی شد. اگر اصرار كنید می‌گویم همین حالا بخوانند. من گفته‌ام عكس او را از ادارات پایین بیاورند. تشكیل مجلس خبرگان هم ضرورتی ندارد من خودم او را خلع می‌كنم. چون اگر خبرگان او را خلع كنند معنایش این است كه انتخاب سابق آنها كار درستی بوده در صورتی كه من از اول مخالف این كار بودم. 
 
آنگاه به آقایان خامنه ای و هاشمی فرمودند: شما هم لازم نیست نامه را برای ایشان به قم ببرید، آن را به وسیله شخص دیگری می‌فرستم. شماهم دیگر برای دیدار ایشان به قم رفت و آمد نكنید. 
 
در همین جلسه آقای هاشمی از امام در خواست كرد لحن نامه طوری باشد كه به جنبه حوزوی آقای منتظری لطمه ای وارد نشود. امام در جواب سخنان تندی فرمودند كه با توجه به برخی مصالح و ملاحظات از ذكر آنها معذورم . بدین صورت جلسه با یاس و نگرانی پایان یافت. 
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر