کد خبر: ۳۱۱۵
انقلاب اسلامی در کاشان

تظاهرات مردم کاشان در روز شهادت امام جعفر صادق(ع) در سال 57+ سند

شهربانی کاشان گزارش داد: در ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه 6مهر 1357 مطابق با روز رحلت [شهادت] حضرت امام جعفرصادق(ع) مردم در منزل آیت‌الله مدنی برای عزاداری جمع شدند و در ساعت 12 از منزل مشارالیه بیرون آمدند و از خیابان بابا افضل و میدان کهنه به سوی گذر بابا ولی رفتند و این جمعیت تقریبا یک‌هزار نفر بودند و شعارهایی در مورد آیت‌الله خمینی و شعارهای ضد میهنی از قبیل "مرگ بر این حکومت یزیدی"، "ما خواهان استقلال ـ آزادی ـ حکومت اسلامی می‌باشیم" و "تا آخرین لحظه عمر می‌کوشیم تا حکومت اسلامی را برقرار کنیم" [می‌دادند].
يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ فروردین سال 1342، درست در روز شهادت امام جعفر صادق(ع) در 25 شوال بود که نهضت اسلامی پر و بال گرفت و از این تاریخ به بعد، آرمان‌های نهضت اسلامی از قم به تمام نقاط کشور نشر داده شد. از آن سال به بعد تا پیروزی انقلاب اسلامی، سالروز شهادت امام ششم شیعیان - همچون دیگر مناسبت‌های مذهبی- به نقطه‌ای برای مبارزه با رژیم پهلوی تبدیل شد. به علاوه آن که این روز یادآور جنایت محمدرضا پهلوی در مدرسه فیضیه قم بود.

از سال 42 تا 57، مردم ایران از فضای به وجود آمده در مناسبت‌های مذهبی برای مبارزه با رژیم پهلوی استفاده می‌کردند. در همین رابطه در سال 1357 شهربانی کاشان گزارش داد: در ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه 6مهر 1357 مطابق با روز رحلت [شهادت] حضرت امام جعفرصادق(ع) مردم در منزل آیت‌الله مدنی برای عزاداری جمع شدند و در ساعت 12 از منزل مشارالیه بیرون آمدند و از خیابان بابا افضل و میدان کهنه به سوی گذر بابا ولی رفتند و این جمعیت تقریبا یک‌هزار نفر بودند و شعارهایی در مورد آیت‌الله خمینی و شعارهای ضد میهنی از قبیل "مرگ بر این حکومت یزیدی"، "ما خواهان استقلال ـ آزادی ـ حکومت اسلامی می‌باشیم" و "تا آخرین لحظه عمر می‌کوشیم تا حکومت اسلامی را برقرار کنیم" [می‌دادند] و بعد از ظهر مجددا در مسجد گذر بابا ولی و طاهر با [ناخوانا] عده زیادی جمع شدند و به خیابان فاضل نراقی رفتند و چند جای خیابان لاستیک روشن کردند و مشغول دادن شعار بودند و این سرو صدا تا ساعت 10 بعد از ظهر ادامه داشت و پلیس و شهربانی کاشان در میدان کمال‌الملک جمع بودند.

تظاهرات مردم کاشان در روز شهادت امام جعفر صادق(ع) در سال 57+ سند
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات