مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۱۱۹
انقلاب اسلامی درشوشتر
یکی از برنامه‌های آیت‌الله ربانی در شوشتر روضه ماه محرم بود که در منزل حاج نجف حلاج با حضور تعدادی از جوانان و مردم برگزار می‌شد. پس از خواندن روضه، ایشان برای تعدادی از جوانان سخن می‌گفت. وی خطاب به جوانان می‌گفت جوان‌ها باید به پا خیزند و رژیم طاغوتی و ظالمانه شاه را سرنگون سازند تا در کشور دولت اسلامی حاکم شود.
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۰ - ۱۵ تير ۱۳۹۸ - 2019July 06

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از تبعید امام خمینی به نجف اشرف، روحانیون وفادار به مشی ایشان، مبارزات سیاسی را به انحاء مختلف دنبال کردند و در این راه به حبس و زندان یا تبعید و نفی بلد محکوم شدند. هر چند رژیم شاه به منظور مقابله با نیروهای مخالف از حربه تبعید استفاده می‌کرد، لیکن تبعیدی‌ها در مناطق مختلف منشأ اثراتی می‌شدند. یکی از این روحانیون آیت‌الله مهدی ربانی املشی بود که در 25 مرداد 1352پیرو حکم کمیسیون حفظ امنیت اجتماعی قم به سه سال تبعید در شوشتر محکوم شد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در شوشتر و گتوند" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره فعالیت‌های انقلابی آیت‌الله ربانی املشی در این منطقه می‌خوانیم: آیت‌الله ربانی املشی در تاریخ27 مرداد 1352پس از ورود به شوشتر به منزل آیت‌الله سید محمدحسن آل طیب که از مجتهدین و روحانیون مورد احترام و اعتماد مردم بود وارد شده و موقتا در آنجا که تنها مأمن و پناهگاه انقلابیون بود اقامتگزید. پس از مدتی دو اتاق اجاره نموده به همراه خانواده خود در آنجا استقرار پیدا کرد و هر روز ساعت 6 بعد از ظهر جهت ادای نماز به مسجد جامع شوشتر می‌رفت.

آقای محمدطاهر ماپار از انقلابیون شوشتر درباره تاثیر حضور آیت‌الله ربانی املشی در شوشتر می‌نویسد: «وقتی ایشان به شوشتر آمد همه جوان‌ها دور او جمع شدند و این بود که از او استقبال خوبی شد. به هر صورت ایشان در بالا بردن روحیه جوانان مؤثر بود.»

پس از حدود یک ماه از حضور آیت‌الله ربانی املشی در شوشتر، قرار شد وی در یکی از مساجد سخنرانی کند. صبح همان روز با ماشین بلندگو در شهر اعلام شد که آقای ربانی امشب در مسجد سخنرانی دارد. در نزدیک بازار سبزی رئیس شهربانی از ادامه اعلام ماشین بلندگو جلوگیری کرد که همین امر باعث شد بسیاری از مردم حساس شوند و در حالی که جمعیت زیادی در مسجد حاضر شدند ایشان با یک سخنرانی پرشور رژیم را به باد انتقاد گرفتند و شاید از اینجا به بعد بود که مبارزات مردم شوشتر علیه رژیم پهلوی خیلی جدی‌تر شد و این تاثیر گذاری آیت‌الله ربانی املشی در این شهر بود.

آقای ماپار که یکی از بانیان آن مراسم بود در این رابطه می‌گوید: «آن شب مسجد به اندازه‌ای شلوغ شده بود و جمعیت به اندازه‌ای آمده بود که پشت بام مسجد و کوچه‌های اطراف مسجد پر از جمعیتشده بود. از طرفی شهربانی هم هرچه مأمور داشت همه را آن شب برای برخورد با مردم بسیج کرده بود. این مراسم و سخنرانی باعث شد که فردای آن مراسم مأموران آگاهی به همه مساجد شهر اخطار کردند که کسی حق ندارد از آقای ربانی برای سخنرانی دعوت کند.»

یکی دیگر از برنامه‌های آیت‌الله ربانی در شوشتر روضه ماه محرم بود که در منزل حاج نجف حلاج با حضور تعدادی از جوانان و مردم برگزار می‌شد. پس از خواندن روضه، ایشان برای تعدادی از جوانان سخن می‌گفت. وی خطاب به جوانان می‌گفت جوان‌ها باید به پا خیزند و رژیم طاغوتی و ظالمانه شاه را سرنگون سازند تا در کشور دولت اسلامی حاکم شود.

با همین روشنگری‌های آیت‌الله ربانی املشی بود که جوانان این منطقه بیش از پیش در خط مبارزه قرار گرفتند و تا آخرین نفس مهیای مبارزه با رژیم پهلوی شدند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر