مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۳۲۸
ویژه‌نامه "فاجعه‌ عظیم"
امام‌ خمینی‌ در 31 مرداد 1357 با ارسال‌ پیامی‌ ضمن‌ تسلیت‌ فاجعه سینما ركس آبادان اتهام‌ اصلی را متوجه‌ رژیم‌ منحوس پهلوی كرده و فرمودند: «قراین‌ نیز شهادت‌ می‌دهد كه‌ دست‌ جنایت‌كار دستگاه‌ ظلم‌ در كارباشد كه‌ نهضت‌ انسانی - اسلامی‌ ملت‌ را در دنیا بد منعكس‌ كند.»
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۳ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - 2018August 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امام‌ خمینی‌ در 31 مرداد 1357 با ارسال‌ پیامی‌ ضمن‌ تسلیت‌ فاجعه سینما ركس آبادان، اعلام‌ كردند كه‌ «من‌ گمان‌ نمی‌كنم‌ هیچ‌ مسلمانی‌، بلكه‌ انسانی‌ دست‌ به‌ چنین‌ فاجعه‌‌ وحشیانه‌ای‌بزند، جز آنان‌ كه‌ به‌ نظایر آن‌ عادت‌ نموده‌اند و خوی‌ درندگی‌ و وحشیگری‌ آنان‌ را از انسانیت‌ بیرون‌ برده‌ باشد.» امام‌ در این‌ پیام‌، اتهام‌ اصلی را متوجه‌ رژیم‌ منحوس پهلوی كرده و فرمودند: «قراین‌ نیز شهادت‌ می‌دهد كه‌ دست‌ جنایت‌كار دستگاه‌ ظلم‌ در كارباشد كه‌ نهضت‌ انسانی - اسلامی‌ ملت‌ را در دنیا بد منعكس‌ كند.»

متن كامل پیام امام خمینی درباره فاجعه سینما ركس آبادان بدین شرح است:

‏ ‏ بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت عموم اهالى محترم آبادان- ایّدهم اللَّه تعالى‏

دریافت خبر بسیار فجیع به آتش كشیدن چند صد نفر هموطنان ما با آن وضع حساب شده موجب تأثر و تأسف شدید گردید. من گمان نمی‌كنم هیچ مسلمانى بلكه انسانى دست به چنین فاجعه وحشیانه‏‌اى بزند جز آنان كه به نظایر آن عادت نموده‏‌اند و خوى درندگى و وحشیگرى، آنان را از انسانیت بیرون برده باشد.

من تاكنون اطلاع كافى ندارم؛ لكن آنچه مسلّم است این عمل غیر انسانى و مخالف با قوانین اسلامى از مخالفین شاه كه خود را براى حفظ مصالح اسلام و ایران و جان و مال مردم به خطر مرگ انداخته‏اند و با فداكارى از هم میهنان خود دفاع می‌كنند- به هر مسلكى باشند- نخواهد بود و قراین نیز شهادت می‌دهد كه دست جنایتكار دستگاه ظلم در كار باشد كه نهضت انسانى- اسلامى ملت را در دنیا بد منعكس كند. آتش را به طور كمربند در سراسر سینما افروختن و بعد توسط مأمورین درهاى آن را قفل كردن، كار اشخاص غیر مسلط بر اوضاع نیست.

گفتار شاه كه: تظاهركنندگان مخالف من "وحشت بزرگ" را وعده می‌دهند؛ و تكرار آن پس از واقعه كه: این همان وعده بوده است، شاهد دیگرى بر توطئه است؛ نه اینكه واقعاً شاه یك غیبگوى بزرگ است!

مصاحبه سابق شاه كه ایران را با ملت نابود می‌كنم نیز شاهد این مدعا است.

اظهار تأسف و تأثر در بوق‌هاى تبلیغاتى از اشخاصى كه هر روز دستشان تا مرفق به خون هم‌میهنان مسلمان ما فرو رفته است شاهد بزرگى است بر نقشه شیطانى شاه و همدستانش، هم آنان كه در اكثر شهرهاى ایران دست به كشتارهاى فجیع زده‌اند.

آیا مردم مظلومى كه هر روز به دست همین جنایتكاران به خاك و خون كشیده شده و به وضع بسیار اسفبارى كشته شده‏اند هم میهنان ما نبوده‏اند؟ قراین نشان می‌دهد كه قضیه دلخراش آبادان چون كشتار سایر شهرهاى ایران از یك منشأ به وجود آمده است. آیا از این جنایت كسى جز شاه و بستگانش امید نفعى داشته‌اند؟ آیا تاكنون غیر از شاه كه هر چند وقت یك بار دست به كشتار وحشیانه مردم می‌زند این قبیل صحنه‌‏ها را به وجود آورده است و یا خواهد آورد؟

این مصیبت دلخراش براى شاه، شاهكار بزرگى است تا به تبلیغات وسیع در داخل و خارج دست زند و به بوق‌ها و مطبوعات دست نشانده داخل و نفع طلب خارج دستور دهد كه هر چه بیشتر براى اغفال مردم این جنایت را منتشر و به ملت محروم و مظلوم ایران نسبت دهند تا در خارج، ملت حق طلب ایران را مردمى كه به هیچ ضابطه انسانى و اسلامى معتقد نیستند معرفى نماید.

من به ملت بزرگ ایران اعلام خطر می‌كنم، خطر اینكه دستگاه اینگونه اعمال وحشیانه و ضد اسلامى را در سایر شهرهاى ایران انجام دهد تا تظاهرات پاك مردم شجاع ایران را كه با خون خود ریشه درخت اسلام را آبیارى می‌كنند لوث نماید.

لازم است گویندگان، مطلبى را كه به نابودى انقلاب رهایى ‏بخش اسلام منجر می‌شود براى مردم روشن نمایند. این مصیبت بزرگ را به ملت مسلمان ایران بخصوص به مردم ستمدیده آبادان و به خانواده‏‌هاى داغدیده تسلیت عرض نموده و خود را در غم بزرگ و جانكاه آنان شریك می‌دانم. از خداوند تعالى نصرت اسلام و مسلمین و قطع ایادى اجانب و پیوستگان به آنها را خواستارم.

17 شهر صیام 98/ روح اللَّه الموسوی الخمینى


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر