مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۳۳۰
ویژه‌نامه "فاجعه‌ عظیم"| برشی از خاطرات حجت‌الاسلام کشمیری
حجت‌الاسلام محمدجواد کشمیری می‌گوید: وقتی پیام حضرت امام رسید، همه نقشه‌های رژیم را به هم ریخت. ایشان با هوشیاری و درایت ابعاد جنایت رژیم پهلوی را بررسی کرد و با قرائن و شواهدی اثبات نمود که مسبب اصلی این فاجعه خود رژیم است.
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۲ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - 2018August 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام محمدجواد کشمیری از مبارزین انقلابی در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره اهداف رژیم پهلوی از پی‌ریزی فاجعه سینما رکس آبادان می‌گوید: از جمله کارهایی که رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷ انجام داد به آتش کشیدن سینما رکس آبادان بود. این سینما، سینمای بدنامی بود و عمدتا خارجی‌های شاغل در شرکت نفت آبادان و افراد لاابالی و زنهای بی‌حجاب با پوشش‌های بد و زننده به آنجا می‌رفتند و این خود زمینه مناسبی بود تا رژیم با ارتکاب این جنایت فجیع آن را به گردن انقلابیون بیندازد و پشتوانه و حمایت مردمی را از انقلاب و رهبرانش بگیرد.

در ابتدای واقعه و پس از سوختن حدود چهارصد نفر در آتش قهر رژیم، برنامه طبق نقشه دستگاه پهلوی پیش می‌رفت. روزنامه‌های داخلی و رسانه‌های خارجی با متهم کردن مبارزان و انقلابیون، چهره بدی از آنها ترسیم می‌کردند.

اما با فاصله کمی، پیام حضرت امام رسید و همه نقشه‌های رژیم را به هم ریخت. ایشان با هوشیاری و درایت ابعاد جنایت رژیم پهلوی را بررسی کرد و با قرائن و شواهدی اثبات نمود که مسبب اصلی این فاجعه خود رژیم است. از جمله اینکه در روز حادثه، درهای سینما برخلاف معمول بسته شده بود و اگر رژیم در این واقعه دست نداشت، به هنگام آتش‌سوزی درها را باز می‌گذاشت تا مردم بتوانند فرار کنند.

بعد از پیام امام و روشن شدن اصل ماجرا، مراجع دیگر با صدور بیانیه جنایت سینما رکس را محکوم کردند و در مجموع این توطئه رژیم هم کاملا به ضررش تمام شد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر