کد خبر: ۳۳۳۲
ویژه‌نامه "فاجعه‌ عظیم"| روایتی از محمد سمامی

شعار مردم در مراسم چهلم شهدای سینما رکس آبادان چه بود؟

محمد سمامی می‌گوید: در واکنش به کشتار مردم بی‌گناه در سینما رکس آبادان توسط رژیم منفور پهلوی، یک راهپیمایی مهم در آبادان، در روز هفتم مهر 57 انجام شد. این راهپیمایی از این جهت مهم بود که مردم در این راهپیمایی آشکارا علیه رژیم پهلوی و شاه شعار می‌دادند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام محمد سمامی که در جریان فاجعه سینما رکس و پس از آن در آبادان حضور داشت، در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره واکنش مردم به فاجعه سینما رکس و برپایی مراسم چهلم شهدای 28 مرداد 1357 می‌گوید: در واکنش به کشتار مردم بی‌گناه در سینما رکس آبادان توسط رژیم منفور پهلوی، یک راهپیمایی مهم در آبادان، در روز هفتم مهر 1357 (چهلم شهدای سینما رکس) انجام شد.

این راهپیمایی از این جهت مهم بود که مردم در این راهپیمایی آشکارا علیه رژیم پهلوی و شاه شعار می‌دادند. البته در راهپیمایی‌های قبلی، شعار "حکومت اسلامی" و شعارهای دیگری داده می‌شد. اما در این راهپیمایی دربار و همه دستگاه‌های رژیم پهلوی مورد هدف قرار گرفت و مردم آشکارا شعار می‌دادند: "مرگ بر شاه"

این راهپیمایی‌ها در پی آتش‌سوزی سینما رکس آبادان صورت گرفت. چون مردم فهمیدند مقصر اصلی رژیم پهلوی بوده است. لذا به‌طور گسترده به میدان آمدند و با سماجت خواستار برچیده شدن رژیم پهلوی شدند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات