کد خبر: ۳۳۳۴
ویژه‌نامه "فاجعه‌ عظیم"| روایتی از آیت‌الله مسعودی‌ خمینی

هدف رژیم پهلوی از آتش زدن سینما رکس چه بود؟/ واکنش طلاب قم به فاجعه سینما رکس آبادان

آیت‌الله مسعودی خمینی می‌گوید: حادثه سازان، عمده هدفشان از این ماجرا و مانند آن این بود که مردم را از علما و روحانیت منزجر کنند. از همین رو در حادثه مزبور و نیز مسجد کرمان و دیگر سوانح و حوادث بی‌درنگ از سوی دست‌های پنهان و آشکار اعلام می‌شد که خارجی‌ها در این حادثه دست داشته‌اند. آنان حضرت امام و روحانیت را خارجی می‌دانستند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله مسعودی خمینی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره فاجعه سینما رکس آبادان در اواخر مرداد 1357 می‌گوید: به زعم من این حادثه ربطی به نوع فیلمی که در آن سینما در هنگام حادثه به نمایش گذاشته بود، ندارد. حادثه سازان، عمده هدفشان از این ماجرا و مانند آن این بود که مردم را از علما و روحانیت منزجر کنند. از همین رو در حادثه مزبور و نیز مسجد کرمان و دیگر سوانح و حوادث بی‌درنگ از سوی دست‌های پنهان و آشکار اعلام می‌شد که خارجی‌ها در این حادثه دست داشته‌اند. آنان حضرت امام و روحانیت را خارجی می‌دانستند.

خوشبختانه مردم ما به مرور دست توطئه‌گران را خواندند و دیگر شایعات مخرب نمی‌توانست کارآیی خود را داشته باشد. به هر حال، حادثه آتش سوزی در سینما رکس آبادان که توطئه خود رژیم بود، به این انگیزه انجام شد که انقلابیون متهم به تحجر شوند، اما این حادثه به سود انقلاب خاتمه یافت و در پیشرفت و پیشبرد نهضت از نظر فکری و انقلابی مؤثر بود و تنفر عمومی مردم را [نسبت به رژیم پهلوی] برانگیخت.

به یاد دارم که در مدرسه فیضیه ایستاده بودیم که خبر به آتش کشیده شدن سینمای مزبور به گوشمان رسید. در این حال طلابی که در آنجا ایستاده بودند، شروع کردند به گریه کردن...


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات