کد خبر: ۳۳۵۱
از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی،

جلد اول مجموعه "تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران" منتشر شد

جلد اول مجموعه "تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران" از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار نشر شد.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- مهر نوشت: جلد اول مجموعه "تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران" از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار نشر شد.

براساس این گزارش، جلد اول "تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران" به بررسی تحولات  جمهوری اسلامی ایران از پیروزی انقلاب اسلامی تا تسخیر لانه جاسوسی پرداخته است که بازه زمانی ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تا ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۵۸ را در برمی‌گیرد.

تحولات مهمی در این دوره تاریخی رخ داده است که از آن جمله می‌توان به تشکیل نهادهای انقلابی، برگزاری همه پرسی جمهوری اسلامی، تدوین و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی، بحران‌آفرینی‌های ضدانقلاب و ... اشاره کرد.

جلد اول کتاب "تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران" در قالب ۸ فصل، به بررسی موشکافانه این وقایع می‌پردازد.

فصل اول مربوط به وقایع قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، از دی ماه ۱۳۵۶ تا سرنگونی رژیم پهلوی و سپس استقرار نظام جمهوری اسلامی است و فصل دوم به موضوع تاسیس نهادهای انقلابی از جمله بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، جهادسازندگی، دادگاه‌های انقلاب، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته امداد و کمیته‌های انقلاب اسلامی اختصاص دارد.

فصل سوم درباره تاسیس، عملکرد، فعالیت‌ها و فرجام کار حزب جمهوری اسلامی است و فصل چهارم به تبیین کارکردهای نماز جمعه در نخستین سال پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد.

جلد اول مجموعه

بررسی روند تصویب قانون اساسی، ترور شخصیت‌های انقلابی توسط گروهک‌های تروریستی و بحران‌آفرینی‌های ضدانقلاب در کشور، مباحثی است که در فصول پنجم تا هفتم کتاب به آن پرداخته می‌شود.

فصل هشتم و پایانی نیز با عنوان صدور انقلاب اسلامی، به تاثیر انقلاب اسلامی در سطح منطقه و جهان اشاره کرده و الگوگیری مظلومان جهان از انقلاب اسلامی ایران برای مبارزه با استبداد را مورد واکاوی قرار می‌دهد. بازتاب انقلاب اسلامی در کشورهای جهان چون عراق، عربستان، بحرین، کویت، سوریه، مصر و ... از دیگر مباحث فصل پایانی است.

گفتنی است جلد اول مجموعه "تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران" به قلم دکتر احمدرضا شاه‌علی و احسان موحدیان، توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار نشر شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات