مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۴۲۱
انقلاب اسلامی در جهرم
روز 20 آبان‌ماه 1357، مصادف با عید قربان تظاهرات مردمی عظیمی توأم با شعارهایی علیه رژیم پهلوی در خيابان کمربندي شهرستان جهرم انجام شد که منجر به درگیری شدیدی بین مردم و مأموران رژیم پهلوی شد.
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۸ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - 2018August 21

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مناسبت‌های مذهبی، همواره محلی برای ابراز انزجار و مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی بود و مردم با استفاده از این فرصت‌ها، نفرت خود را از رژیم پهلوی اعلام می‌کردند.

نمونه‌ای از این مبارزات و تظاهرات مردمی، در روز عید قربان سال 1357 در جهرم رخ داد.

براساس گزارش‌ها و اسناد موجود، برنامه‌ریزی برای این تظاهرات، چند روز قبل توسط انقلابیون جهرم صورت گرفته بود.

براساس گزارش‌هاس فرمانداری نظامی جهرم، مردم این شهر قصد داشتند در روز عید قربان، مجسمه محمدرضا پهلوی را از میدان اصلی شهر پایین کشیده و سرنگون کنند.

فرمانداری نظامی در 19 آبان در این رابطه گزارش داد: «اخبار واصله حاكي است عده‌اي از اهالي شهرستان جهرم تصميم دارند تا روز عيد قربان ترتيبي داده شود كه در يك فرصت مناسب مجسمه شاهنشاه آريامهر بزرگ ارتشتاران را كه در باغ ملي شهرستان جهرم مي‌باشد از روي ستون مربوط پايين آورده از بين ببرند...»

در روز20 آبان‌ماه که مصادف با عید قربان بود، تظاهرات مردمی، توأم با شعارهایی علیه رژیم پهلوی در خيابان کمربندي شهرستان جهرم انجام شد که برخورد مامورین رژیم پهلوی با مردم را در پی داشت. به دنبال آن تعدادی از مردم جهرم بر اثر شلیک گلوله توسط ماموران رژیم پهلوی مجروح و زخمی شدند.

‌مبارزات مردم جهرم با رژیم پهلوی در عید قربان 57+ سند


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر