مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در نشست نقد کتاب "قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی" مطرح شد:
دومین نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب‌های معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان نقد کتاب "قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی" در مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۷ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 01

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دومین نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب‌های معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان نقد کتاب "قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی" با حضور دکتر محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مجید عباسی و یوسف سیفی نویسندگان کتاب و آقایان چیت‌فروش و نقی‌پور به همراه جمعی از محققان و پژوهشگران در مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.

در ابتدای نشست، دکتر اسماعیلی با تأکید بر اهمیت نقد و بررسی اثرات پژوهشی حوزه تاریخ انقلاب اسلامی گفت: نقد و بررسی در مجموعه‌های پژوهشی باید به یک سنت حسنه جاریه تبدیل شود.

نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب

مجید عباسی یکی از نویسندگان کتاب "قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی" نیز با اشاره به فضای کشورهای جهان عرب در سال‌های 2011 و 2012 گفت: در آن سال‌ها برخی صاحب‌نظران معتقد بودند که تمدن اسلامی بیدار شده و این بیداری متأثر از انقلاب اسلامی ایران است.

وی با تأکید بر قدرت نرم انقلاب اسلامی افزود: ویژگی اصلی انقلاب ما برخورداری از قدرت نرم بود. امام خمینی زمانی که نهضت را آغاز کردند هیچ سلاح و تجهیزاتی نداشتند، بلکه تأثیرگذاری امام بر قلب و تفکر مردم بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به پیشگامی امام خمینی در عرصه نظریه‌پردازی و کاربست مبحث قدرت نرم افزود: بر خلاف نظر مشهور که نظریه‌پرداز قدرت نرم جوزف نای است، اما در واقع حضرت امام مبدع نظریه قدرت نرم است و ما متأسفانه نتوانستیم به این موضوع از جهت علمی به درستی بپردازیم.

عباسی با برشماری مولفه‌های قدرت نرم انقلاب اسلامی همچون وحدت، عدالت و شهادت، مردم‌سالاری دینی و ظرفیت اثرگذاری این مولفه‌ها در جهان عرب گفت: در بخش اصلی این کتاب با تطبیق قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران بر جهان عرب سعی در تشریح چگونگی این رابطه دوسویه داشتیم و تحولات کشورهای مصر، تونس و بحرین را هدف بررسی و تحقیق قرار دادیم.

نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب

مجید سیفی دیگر مولف اثر با اشاره به مشکلات جهان عرب اعم از ناتوانی در تشکیل دولت‌های با ثبات، اقتصاد وابسته و رانتیر، بورژوازی فعال و سرکوب فرهنگی، گفت: این شرایط جوامع را برای جنبش و قیام مهیا می‌کند اما ویژگی بیداری اسلامی این بود که سمت و سوی اسلام داشت و جریاناتی که بیشترین قدرت را در این نهضت‌ها در دست داشتند اسلامگراها بودند، در حالیکه اگر چنین حرکت‌هایی در دو سه دهه قبل صورت می‌گرفت شاید چنین جهت‌گیری‌هایی نبود و این به برکت انقلاب اسلامی ایران است.

نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب

در ادامه، سجاد چیت‌فروش با بیان اینکه نقد به فضای پژوهشی کمک می‌کند گفت: کتاب "قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی" در حوزه جهان اسلام تألیف شده و این مسئله هم از منظر ایدئولوژیک و هم از نگاه دیپلماتیک بسیار حائز اهمیت است. وی روان بودن، جذاب بودن و استفاده از منابع خوب را از ویژگی‌های ممتاز این کتاب برشمرد.

نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب

در حاشیه این نشست، دیگر محققان و پژوهشگران حاضر در جلسه نظرات خود را درباره کتاب "قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی" مطرح کرده و نویسندگان اثر در جمعبندی نهایی به بخشی از سؤالات و شبهات پاسخ دادند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر