مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۵۰۲
ویژه‌نامه "جمعه سیاه"
منوچهر آزمون وزیر مشاور وقت رژیم پهلوی در جلسه شورای امنیت ملی كه روز 18 شهریور 57 برگزار شد اظهار داشت كه آیت‌الله فلسفیبه شدت به حضور سربازان اسرائیلی به منظور كشتار مردم در 17 شهریور اعتراض كرده و به او گفته بود: «آقا جان این قطعی است كه سرباز اسرائیلی را آورده‌اند، برای اینكه سرباز مسلمان امكان ندارد این كار را بكند. به علاوه اینكه تمامشان [سربازها] بور و زاغ هستند و به زبان خارجی صحبت می‌كنند.»
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۹ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 08

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛رد پای رژیم صهیونیستی در جنایت‌ها و کشتارهای مردم ایران در دوران پهلوی به وضوح قابل مشاهده است. به طوری که در جریان فاجعه 17 شهریور در میدان ژاله تهران، مردم درباره حضور سربازان اسرائیلی در بین صفوف کوماندوهای رژیم پهلوی سخن می‌گفتند.


سندی درباره حضور سربازان صهیونیستی در صفوف کوماندوهای رژیم پهلوی

براساس یک گزارش از ساواک به تاریخ 18 شهریور 1357: «متعاقب اطلاعیه هایی كه ساعت 21 روز 15 شهریور 57 مبنی بر پیاده نمودن كوماندوهای اسرائیلی به وسیله سه هواپیمای اسرائیلی در پادگان جی تهران در بازار شانزه لیزه واقع در خیابان شاه نصب گردیده بود این موضوع در بین مردم قوت گرفته است كه چون سربازان ایرانی از تیراندازی به سوی مردم خودداری می‌نمایند لذا دولت اقداماتی به عمل آورده كه سربازان اسرائیلی به سوی مردم بی‌گناه تیراندازی و آنها را بی رحمانه بكشند.3 شاهد از نقش رژیم صهیونیستی در قتل عام مردم ایران در 17 شهریور 57

نظریه سه شنبه: 1- اصلح است به وسیله رسانه های گروهی فورا این موضوع تكذیب و دلایل رد این ادعا به سمع همگان برسد.

2- نظریه فوق مورد تائید منابع 8342 و8354 نیز قرار گرفته است.

نظریه چهارشنبه: نظریه سه شنبه مورد تائید است.

ملاحظات: مراتب ساعت 10:20 روز 18 شهریور به اداره كل سوم بخش 312 تلفنگرام گردیده است.»


اعتراف رسانه‌های خارجی به نقش رژیم صهیونیستی در قتل عام مردم در 17 شهریور

چندماه پس از فاجعه 17 شهریور و كشتار مردم در میدان شهدا، برخی از منابع مانند مجله سیكراهود شیت (مجله نظامی اسرائیل)،مجله همولام هزیه، هارتسودافاردر اواخر سال 1978 میلادی از نقش رژیم صهیونیستی در فاجعه "جمعه سیاه" پرده برداشتند.

این رسانه‌ها اعتراف كردند: «اسرائیل پس از افزایش موج تظاهرات مردم ایران، یك پل هوائی از فرودگاه "لد" و فرودگاه نظامی (رامات داوید) در نزدیكی "حیفا" برای رساندن ابزار مهمات قلع و قمع بدون خونریزی متظاهرین برپا كرد. از جمله این ابزارها تفنگ‌های پخش‏ كننده گازهائی بود كه حركت و رفلكس عصبی را دچار فلج می‌كرد.»

رسانه‌های خارجی همچنین افزودند: «دولت اسرائیل یك گروهان از افراد ورزیده در جنگ‌های پارتیزانی و سابوتاژ و قلع‏ قمع‌های شهری به تهران ارسال داشت. این گروهان تابع اداره اطلاعات ارتش اسرائیل‏ است كه با اجازه نهائی "شین.ب" (ادراه اطلاعات و ضداطلاعات نخست‌وزیری‏ اسرائیل) باید عمل كند. فرمانده این گروهان "رهبعام زیبكی" بود كه سابقا فرمانده بخش‏ میانه اسرائیل در دهه ششم و سپس مشاور نخست وزیر در مسائل مبارزه با تروریسم و كاربرد مهمات مخصوص و تكنیك های آن در این زمینه گردید.»

در ادامه گزارش‌های این مطبوعات آمده بود: «این واحد به‌وسیله هواپیماهای شركت‏ "ال آل اسرائیل" به تهران منتقل شد و در وقت خود در قلع و قمع تظاهرات در شهرهای‏ بزرگ ایران موفق گردید. در این گروهان تعداد زیادی افراد یهودی-ایرانی كه زبان فارسی‏ خوب می‌دانستند نیز وجود داشت. به‌علاوه كلیه این گروهان در تهران ملبس به لباس‏ نظامی ارتش ایران شدند. مسئولین ایرانی برای كتمان این موضوع شایع كردند كه افراد این گروهان از بلوچستان ایران می‌باشند. علاوه بر این از پایگاه كوچك نظامی نزدیك آبادان و بندرعباس كه توسط اسرائیل اداره می‌شد برای تمرین كادرهای ضد شورش‏ شهری استفاده گردید.»


اعتراض آیت‌الله فلسفی به كشتار مردم ایران توسط سربازان اسرائیلی

علاوه بر دو شاهد فوق، می‌توان به اظهارات آزمون نیز رجوع کرد. منوچهر آزمون وزیر مشاور وقت رژیم پهلوی در جلسه شورای امنیت ملی كه روز 18 شهریور 57 برگزار شد اظهار داشت كه آیت‌الله فلسفیبه شدت به حضور سربازان اسرائیلی به منظور كشتار مردم در 17 شهریور اعتراض كرده و به او گفته بود: «آقا جان این قطعی است كه سرباز اسرائیلی را آورده‌اند، برای اینكه سرباز مسلمان امكان ندارد این كار را بكند. به علاوه اینكه تمامشان [سربازها] بور و زاغ هستند و به زبان خارجی صحبت می‌كنند.»


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر