مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۵۰۴
ویژه‌نامه "جمعه سیاه"| انقلاب اسلامی در سیرجان
ز ساعت 15:00 روز 19 شهریور 57 به مناسبت كشته‌شدگان تهران از طرف سيد ابراهيم فاقعي و شيخ عباس كربلايي‌زاده شهربابكي مجلس ختمي در مسجد اميرالمؤمنين (ع) تشكيل، ضمن اعتراض عليه اقدامات دولت و دادن شعارهاي مضره و سخنراني به‌وسيله‌ سيد فاقعي سخنراني‌هايي خلاف مصالح مملكتي و توهين به مقامات عاليه‌ي مملكتي... ايراد و در پايان مردم را به آشوب و بلوا و تعطيل مغازه‌ خود دعوت نموده و اظهار داشته شما مغازه‌هاي خود را تعطيل نماييد تا دولت به تنگ آيد
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انتشار خبر شهادت جمعی از مردم تهران در میدان ژاله، خشم و نفرت عمومی نسبت به رژیم پهوی را برانگیخت. در سیرجان نیز، مردم با اطلاع از فاجعه 17 شهريور تهران بسيار متأثر شدند.

 پس از کشتار 17 شهریور تهران، جامعه‌ روحانيت سيرجان با صدور اطلاعيه‌اي از مردم دعوت کرد تا در مجلسي كه به همين مناسبت در تاريخ 19 شهریور 57 در مسجد اميرالمومنين(ع) برگزار مي‌شود، شركت نمايند. مردم سيرجان برابر برنامه‌ اعلام شده، در مسجد اميرالمومنين(ع) مجلس باشكوهي برگزار نموده و حجت‌الاسلام سيد ابراهيم فاقعي در اين مجلس سخنراني پرشور و انقلابي‌اي ايراد کرد.

در گزارش مأموران رژيم پهلوی درباره‌ مراسم بزرگداشت 17 شهريور در سيرجان آمده است: «از ساعت 15:00 روز 19 شهریور 57 به مناسبت كشته‌شدگان تهران از طرف سيد ابراهيم فاقعي و شيخ عباس كربلايي‌زاده شهربابكي مجلس ختمي در مسجد اميرالمؤمنين (ع) تشكيل، ضمن اعتراض عليه اقدامات دولت و دادن شعارهاي مضره و سخنراني به‌وسيله‌ سيد فاقعي سخنراني‌هايي خلاف مصالح مملكتي و توهين به مقامات عاليه‌ي مملكتي... ايراد و در پايان مردم را به آشوب و بلوا و تعطيل مغازه‌ خود دعوت نموده و اظهار داشته شما مغازه‌هاي خود را تعطيل نماييد تا دولت به تنگ آيد.»

این قبیل تظاهرات در شهرها و استان‌های کشور، رژیم پهلوی را بیش از پیش دچار واهمه و ترس کرد و سیر سقوط رژیم پهلوی شیب تندتری به خود گرفت.

منبع: کتاب "انقلاب اسلامی در سیرجان"؛ انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر