کد خبر: ۳۵۲۳
ویژه‌نامه "جمعه سیاه"

گزارش ساواک درباره آمار شهدای 17 شهریور +سند

عبدالکریم کنی می‌گوید: من چند روز قبل در جایی بودم یکی از مأمورین بانک ملی بهشت زهرا رقم دقیقی از کشته‌شدگان دارد و گفت من 2200 فیش برای دفن جنازه صادر و در حال حاضر 1000 جنازه دیگر هست که شماره‌گذاری شده و آماده است و رقم به چندین هزار می‌رسد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ از مهم‌ترین مسائلی که درباره فاجعه 17 شهریور همواره مطرح بوده تعداد شهدا در این واقعه است. گفت و شنودهای مختلفی پیرامون تعداد شهدا و مجروحان این حادثه در اسناد و خاطرات مطرح می‌شود.

در گزارشی از ساواک به تاریخ 25 شهریور 1357 که به گفتگوی محرمانه عبدالکریم کنی با احمد بنی‌احمد نماینده مجلس شورای ملی اشاره می‌کند آمده است:

عبدالکریم کنی فرزند شیخ رحیم کنی گفتگوئی به شرح زیر با احمد بنی‌احمد انجام داده است:

عبدالکریم کنی: شما درباره کشته‌شدگان صحبت کردید. من چند روز قبل در جایی بودم یکی از مأمورین بانک ملی بهشت زهرا رقم دقیقی از کشته‌شدگان دارد و گفت من 2200 فیش برای دفن جنازه صادر و در حال حاضر 1000 جنازه دیگر هست که شماره‌گذاری شده و آماده است و رقم به چندین هزار می‌رسد.

گزارش ساواک از اظهارات مأمور بهشت زهرا درباره آمار شهدای 17 شهریور

من خودم عضو جبهه ملی هستم و مدتی در زندان قصر و قزل‌قلعه بوده‌ام. در حال حاضر کارم در تهران است، دکتر علینقی کنی (سرپرست سازمان اوقاف) از منسوبین من می‌باشد، اگر در این مورد اطلاعات بیشتری خواستید می‌توانید به آقای واثقی‌کیا نماینده بهشت زهرا مراجعه کنید چون ایشان قبلا معتقد به یک ایدئولوژی خاصی بوده و در این قبیل موارد دقت بیشتری دارد. او اکثر اوقات در امامزاده عبدالله هست.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات