مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۴۴
برشی از خاطرات آیت‌الله عبدالله محمدی
فراموش نمی‌کنم یک روز هنگام ظهر مشغول نماز بودم که حمله هوایی شروع شد و هواپیماهای بعثی شهر را بمباران کردند و حتی منازل نزدیک محل استقرار ما را هم زدند. ولی من نمازم را قطع نکردم. و مردم شجاع ایلام هم در پشت سر من مشغلول نماز بودند. زیر بمباران‌های مختلف مردم ایلام مقاومت کردند و در میان رزمندگان ماندند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۶ - ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - 2018September 24

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ صفحات تاریخ دفاع مقدس، مملو از رشادت‌ها و دلیری‌های مردم ایران در سراسر کشور است و خاطرات و روایت‌های فراوانی در این رابطه وجود دارد. یکی از این روایت‌ها، خاطره آیت‌الله عبدالله محمدی از رشادت‌های مردم ایلام است.

وی که در دوران جنگ تحمیلی، مدتی در ایلام حضور داشت در صفحاتی از کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره مقاومت‌های مردم ایلام در دوران دفاع مقدس می‌گوید: با بمباران بعثی ها، منازل مردم ایلام ویران می‌شد... یکی از نکات جالب توجه این است که در این مدت هیچ وقت نماز جماعت یا نماز جمعه را تعطیل نکردیم. اگر در داخل شهر امکان برگزاری نماز جمعه نبود، به خارج از شهر می‌رفتیم و نماز را اقامه می‌کردیم.

هر روز به یکی از نقاط اطراف می‌رفتم و با مردم دیدار می‌کردم. می‌گفتم اگر شهر بمباران شده و خلوت است، نماز جمعه را در اطراف شهر می‌خوانم، مردم استان ایلام در شهر مانده بودند و مقاومت می‌کردند.

فراموش نمی‌کنم یک روز هنگام ظهر مشغول نماز بودم که حمله هوایی شروع شد و هواپیماهای بعثی شهر را بمباران کردند و حتی منازل نزدیک محل استقرار ما را هم زدند. ولی من نمازم را قطع نکردم. و مردم شجاع ایلام هم در پشت سر من مشغلول نماز بودند.

گفتم خدایا خودم و مردم را به تو سپردم. به همان صورت نمازم را به اتمام رساندم. آن قدر منازل بمباران شده، نزدیک بود که تعدادی از ترکش ها به منزل ما افتاد. افرادی که به منزل ما می‌آمدند با دیدن این ترکش‌ها تعجب می‌کردند. به هر حال زیر بمباران‌های مختلف مردم ایلام مقاومت کردند و در میان رزمندگان ماندند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر