مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۵۹
از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی،
از مهم‌ترین اسناد کتاب گزارشات ساواک درباره فعالیت‌های سیاسی دانشجویان دانشگاه شیراز و اقدامات رژیم پهلوی در این دانشگاه است. گزارش‌هایی از سخنرانی آیت‌الله مرتضی مطهری و حجت‌الاسلام فلسفی در دانشگاه پهلوی نیز از جمله اسناد جالب توجه کتاب است.
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - 2018September 29
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ،خبرنامه دانشجویان ایران نوشت؛ تازه‌ترین اثر موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان "دانشگاه پهلوی به روایت اسناد" روانه بازار نشر شد. در این کتاب با انتشار بیش از 150 برگ سند تاریخی و منابع متعدد پژوهشی و اسنادی، گوشه‌ای از تلاش‌ها، فعالیت‌ها و مبارزات دانشجویان دانشگاه پهلوی با وجود مراقبت‌های رژیم پهلوی روایت می‌شود.

براساس آنچه در مقدمه این کتاب آمده: «مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای روشن کردن ابعاد مختلف فعالیت‌های سیاسی دانشجویان دانشگاه‌ها، به انتشار اسناد مرتبط پرداخته است. کتاب "دانشگاه پهلوی به روایت اسناد" نیز به دنبال مطالعه اسنادی اهداف تاسیس دانشگاه پهلوی از ابتدای دهه 40 تا پیروزی انقلاب اسلامی است.»

در این کتاب ضمن توصیف و تبیین زمینه‌ها و شرایط پیدایش دانشگاه پهلوی، چگونگی رشد و انقلابی شدن دانشجویان دانشجویان آن دانشگاه نیز به روایت اسناد، بررسی و ارزیابی می‌شود.

کتاب فوق مشتمل بر دو بخش است؛ بخش نخست شامل پنج فصل می‌شود. فصل اول در ارتباط با اهمیت دانشگاه شیراز ، نقش آن دانشگاه در نهضت ملی نفت و واکنش دانشجویان به جریانات منتهی به کودتای 28 مرداد 1332 و پس از آن تا نهضت اسلامی است.

فصل دوم کتاب، فرایند تاسیس، تثبیت و گسترش دانشگاه پهلوی را مورد واکاوی قرار می‌دهد. ریاست اسدالله علم بر دانشگاه پهلوی، بودجه این دانشگاه و فعالیت امریکایی‌ها در بخش‌های مختلف دانشگاه پهلوی از مهم‌ترین عناوین فصل دوم است.

فصول سوم و چهارم به بررسی مواضع دانشجویان دانشگاه پهلوی در دوران نهضت اسلامی و فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی دانشجویان در این دوران اختصاص دارد. ارتباط دانشجویان با روحانیون مبارز و تلاش‌های ساواک برای مقابله با اقدامات و فعالیت‌های دانشجویان نیز در این فصل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فصل پنج نیز به بررسی اقدامات و مبارزات دانشجویان دانشگاه پهلوی در واپسین سال حکومت رژیم پهلوی می‌پردازد. عوامل شتاب‌زای انقلاب اسلامی و وضعیت دانشگاه فوق در نخستین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عناوینی مهم این فصل را شامل می‌شود.

در بخش دوم کتاب نیز اسناد مرتبط با دانشگاه پهلوی منتشر شده است. از مهم‌ترین اسناد کتاب گزارشات ساواک درباره فعالیت‌های سیاسی دانشجویان دانشگاه شیراز و اقدامات رژیم پهلوی در این دانشگاه است. گزارش‌هایی از سخنرانی آیت‌الله مرتضی مطهری و حجت‌الاسلام فلسفی در دانشگاه پهلوی نیز از جمله اسناد جالب توجه کتاب است که نشانگر پیوند و ارتباط قشر دانشجو با روحانیت مبارز در دوران نهضت اسلامی است.

تصاویر و گاهشمار وقایع نیز بخش دیگری از صفحات پایانی کتاب را شامل می‌شود.

کتاب "دانشگاه پهلوی به روایت اسناد" توسط فرزاد سلیمانی و دکتر مجتبی سلطانی احمدی تدوین و توسط موسسه فرهنگی هنری  مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 472 صفحه چاپ و منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه کتاب "دانشگاه پهلوی به روایت اسناد" به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ 22211174 تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر