مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۹۲
انقلاب اسلامی در بجنورد
از اولين روزهاى خیزش عمومى علیه سلطنت خودکامه پهلوی در سال 1357، زنان و دختران بجنوردی با صلابت و وقار خاصى در تظاهرات شركت داشتند و هم‌پاى شوهران، برادران و فرزندان خود در راه‌پيمايى‌ها حضور مى‌يافتند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۷ - ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حضور زنان و دختران در تظاهرات علیه رژیم پهلوی، برگ زرین دیگری از تاریخ انقلاب اسلامی است. آن چنان که در کتاب "انقلاب اسلامی در بجنورد" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره مبارزات زنان بجنوردی با رژیم پهلوی می‌خوانیم: از اولين روزهاى خیزش عمومى علیه سلطنت خودکامه پهلوی در سال 1357، زنان و دختران بجنوردی با صلابت و وقار خاصى در تظاهرات شركت داشتند و هم‌پاى شوهران، برادران و فرزندان خود در راه‌پيمايى‌ها حضور مى‌يافتند.

در گزارش رئيس اداره‌ آموزش و پرورش بجنورد، به رياست ساواك درباره راه‌پيمايى دبيران و دانشجويان در تاريخ 20 مهرماه، كه پلاكاردهايى مزيّن به آيات قرآن همراه داشته‌اند، اشاره دارد كه زنان هم در ميان جمعيت حضور چشمگیری داشتند.

نكته‌ جالب در مبارزات بانوان بجنوردی اين بود كه در بعضی از تظاهرات، فقط دختران و زنان حضور داشتند و خود همه کاره راهپیمایی بودند، انتظامات مرتبى داشتند و خودشان شعار مى‌دادند. تعدادى از مردان فقط مراقبت از آن‌ها را به عهده گرفتند و كل برنامه به عهده‌ خود زنان بود. مثلا در دبيرستان دخترانه‌ ايراندخت (سميه‌ فعلى) چنین تظاهراتی انجام شد.

گليانى كه خود از اولين افرادى است كه در بجنورد سردادن شعارهاى راه‌پيمايى‌ها را عهده‌دار بوده، مى‌گويد: «در يكى از راه‌پيمايى‌ها از نزديكى اداره‌ پست شعارهاى دو قسمتى طرح كردم كه یک قسمت با زنان بود و قسمت دیگر با مردان. زنان آن‌قدر محكم و با احساس شعار را مطرح كردند كه تا چهار راه شريعتى دلم نيامد شعار را عوض كنم. بعضى از زنان و مردانى كه در حاشيه‌ ايستاده بودند، با ديدن اين حالت اشك‌ريزان مى‌آمدند داخل جمعيت...»

به گفته حجة‌الاسلام عزيزيان: «تمام تظاهراتى كه من بودم و مى‌ديدم مردها و جوان‌ها پشت سر زن‌ها بودند كه انصافاً خيلى هم بودند؛ از دخترهاى دبيرستانى، دخترهاى كسبه، زن‌ها و ... يك‌سرى زن‌هاى قرآن‌خوان داشتيم در بجنورد كه اين‌ها واقعاً مذهبى بودند، اكثراً اين‌ها پشت سر جوان‌ها شركت مى‌كردند، بدون ترس و واهمه. حتى بيش‌تر و رساتر از مردان هم شعار مى‌دادند و شركت بسيار فعالى داشتند...»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر