کد خبر: ۳۶۹۴
انقلاب اسلامی در سبزوار

تظاهرات دانش‌آموزان سبزواری در آغاز سال تحصیلی در سال 57

باشروع سال تحصیلی، دبيرستان اسرار، خانه‌ فرهنگيان و مجتمع صنعتي يا همان دانشگاه کار واقع در جنب پليس راه سبزوار ازجمله‌ کانون‌هايي بود كه عموم تظاهرات و راه‌پيمايي‌هاي جامعه‌ فرهنگيان از آن آغاز مي‌‌شد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سال تحصیلی در مهرماه 1357 همزمان با اوج مبارزات مردم ایران آغاز شد؛ با شروع سال تحصیلی جدید، دانش‌آموزان نیز به طور گسترده و منظم به صف مبارزه پیوستند و با تعطیلی کلاس‌های درست، برپایی راهپیمایی و شرکت در تظاهرات، همگام با دیگر اقشار جامعه به مبارزه با رژیم پهلوی پرداختند. از این رو، این سال تحصیلی را مي‌‌توان از برهه‌های تاریخی پرجنب‌وجوش مبارزات معلمان و دانش‌آموزان دانست.

چنانچه در کتاب «انقلاب اسلامی در سبزوار» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌خوانیم: باشروع سال تحصیلی، دبيرستان اسرار واقع در ضلع غربي ميدان مجسمه (فلکه‌ حاج ملاهادي کنوني)، خانه‌ فرهنگيان واقع در ضلع شمالي همين ميدان و مجتمع صنعتي يا همان دانشگاه کار واقع در جنب پليس راه سبزوار ازجمله‌ کانون‌هايي بود كه عموم تظاهرات و راه‌پيمايي‌هاي جامعه‌ فرهنگيان از آن آغاز مي‌‌شد. خانه‌ فرهنگيان در دوران مبارزه به کانون مبارزات معلمان و دانش‌آموزان سبزوار تبديل شد. بيشتر تجمع‌ها و اعتصاب‌هاي فرهنگيان در اين مکان صورت مي‌‌گرفت و درحقيقت هرگونه سخنراني مذهبي و سياسي، گفت‌وگو، اطلاع‌رساني و پخش اعلاميه‌‌ در اينجا انجام مي‌شد.

تظاهرات معلمان و دانش‌آموزان از همان روزهاي اول مهر 1357 شروع شد. در اولين گام دانش‌‌آموزان کلاس سوم اقتصاد دبيرستان «اسرار» طي هماهنگي به‌عمل‌آمده، از حضور در کلاس درس خودداري و در محوطه تجمع ‌‌کردند. گزارش‌ها از همدردي دانش‌آموزان سبزوار با شهدای شهرهاي ديگر همچون همدان و کرمان حكايت داشت.

غيبت در کلاس‌هاي درس در اندک‌ زماني به مدارس دیگر سبزوار نيز سرايت کرد. معترضان همگي در محوطه‌ دبيرستان اسرار اجتماع كردند و نماز ظهر را به امامت حجت‌الاسلام محمدحسن علوي که به دعوت آنان به آن دبيرستان آمده بود، اقامه کردند. اجتماع‌کنندگان سپس درحالي‌که عکس‌هايي از امام و دکتر شريعتي در دست داشتند از دبيرستان اسرار خارج شده و در خيابان‌هاي شهر راه‌پيمايي كردند.

در چنین شرایطی، عمال رژيم پهلوی که همه‌ تمهيدات امنیتی را انديشيده بودند، با اجیر کردن عده‌‌اي چماق‌به‌دست به دانش‌آموزان هجوم بردند. اوباش با سردادن شعارهايي به طرفداري از رژیم پهلوي و شخص شاه در خيابان‌ها به حرکت درآمدند؛ درحالي‌که نيروهاي شهرباني آنان را محافظت مي‌كردند. مواجهه‌ دو گروه با يکديگر باعث ايجاد درگيري شد. مأموران دولتي نيز با حمله به تظاهرکنندگان آنان را با باتوم متفرق كردند. در این بین عده‌ای از دانش‌آموزان و معلم‌ها مجروح شدند. اما این موضوع باعث توقف فعالیت‌های مبارزاتی آنها نشد و تا چند ماه بعد که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، دانش‌آموزان از جمله اقشار فعالی بودند که همواره در صحنه تظاهرات‌ها دیده می‌شدند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات