مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۷۲۷
به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛
کتاب "دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی" از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۱ - ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 07
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نوشت: موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کتاب "دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی" را روانه بازار نشر کرد. 

این کتاب در پنج فصل به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه علم و فناوری پرداخته است. براساس مقدمه این کتاب: «این نوشتار به بررسی توسعه علمی و جایگاه آن در اندیشه امام خمینی و مقام معظم رهبری، دانش‌های استراتژیک در ایران، رشد علمی، سند چشم‌انداز بیست ساله پرداخته است.»
 
در فصل نخست این کتاب به موضوع تولید دانش و شاخص‌های تولید علم در حوزه توسعه علمی اشاره شده و موضوعاتی همچون تولید نظریات علمی، شاخص اختراع، مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی بررسی شده‌اند. از جمله مهم‌ترین مسائل در دیدگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، توسعه علمی و تولید دانش است که در فصل دوم این مباحث دنبال شده است.
 
در حوزه دانش‌های استراتژیک ایران در فصل سوم کتاب به بررسی فناوری هسته‌ای، تاریخچه آن و بخش‌هایی چون رآکتورها، نیروگاه‌ها و کاربردهای فناوری هسته‌ای در حوزه‌های مختلف بررسی شده است. در بخشی دیگر از این فصل از نیروگاه‌های هسته‌ای ایران از جمله بوشهر، اصفهان و اراک نام برده شده است. تکنولوژی نانو و کاربردها و بررسی سطح توانمندی ایران در این حوزه از دیگر مباحث فصل سوم است که در کنار آن به توانمندی‌های ایران در زمینه سلول‌های بنیادین و دستاوردها و کاربردهای این حوزه می‌پردازد.

فصل چهارم کتاب به موضوع بسیار مهم رشد علمی ایران و شاخص‌های ارزیابی رشد علمی اشاره کرده و در رابطه با سهم ایران در تولید علم جهان مطالب و آمارهای جهانی طرح شده است. در فصل پایانی کتاب هم به جایگاه تولید علم در سند چشم‌انداز بیست ساله و حوزه‌های مطالعاتی این بخش و چالش‌های مدیریت تولید علم پرداخته شده است.
 
نخستین چاپ کتاب "دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی" به قلم جمالی زواره در 472 صفحه به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ 22211174 تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر