مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مراسم رونمایی از 6 جلد كتاب دفاع مقدس كه توسط "مركز اسناد انقلاب اسلامی" و با همكاری ارتش جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده، روز شنبه 24 مهر در فرهنگسرای اندیشه با حضور "امیر سید عبدالرحیم موسوی"، جانشین ستاد كل نیروهای مسلح، "حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان"، رییس مركز اسناد انقلاب اسلامی، "مهدی صیاد شیرازی" فرزند شهید علی صیاد شیرازی، "امیر دریادار بی‌غم" و جمعی از مسئولان لشكری برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۶ - ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - 2016October 15

به گزارش روابط عمومی مركز اسناد انقلاب اسلامی؛  مراسم رونمایی از 6 جلد كتاب دفاع مقدس كه توسط "مركز اسناد انقلاب اسلامی" و با همكاری ارتش جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده، روز شنبه 24 مهر در فرهنگسرای اندیشه با حضور "امیر سید عبدالرحیم موسوی"، جانشین ستاد كل نیروهای مسلح، "حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان"، رییس مركز اسناد انقلاب اسلامی، "مهدی صیاد شیرازی" فرزند شهید علی صیاد شیرازی، "امیر دریادار بی‌غم" و جمعی از مسئولان لشكری برگزار شد.

 

گزارش كامل مراسم رونمایی از 6 عنوان كتاب دفاع مقدس

 

در ابتدای مراسم، "مهدی رمضانی"، مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی، به ارائه گزارشی درباره این مراسم پرداخت و گفت: در این برنامه از چهار عنوان از مجموعه تقویم تاریخ دفاع مقدس كه با همكاری مركز اسناد انقلاب اسلامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود رونمایی خواهد شد. امروز تا جلد سی‌وششم این مجموعه رونمایی می‌شود و پیش‌بینی ما این است كه این مجموعه تا 1000 جلد ادامه داشته باشد. به لحاظ اجرا و انتشار تا الان بیش از یك سوم از كار پیش رفته است و از لحاظ عملیاتی و تولید محتوا بیش از 500 درصد كار آماده است و روند آماده‌سازی و انتشار را طی می‌كند.

 

وی با بیان اینكه "طی 12 سال گذشته درگیر این پروژه‌ بوده‌ایم" افزود: این پروژه جزو پروژه‌هایی است كه مركز اسناد انقلاب اسلامی به آن اهمیت داده و تلاش كرده تا آن را با اولویت منتشر كند. كتاب دیگر "نقش زنان در انقلاب اسلامی" است كه در مركز اسناد انقلاب اسلامی تهیه شده است.

 

معاون مركز اسناد انقلاب اسلامی درباره كتاب صوتی شهید صیاد شیرازی گفت: مركز اسناد انقلاب اسلامی از گنجینه‌ای منحصر به فرد برخوردار است كه شامل خاطرات شخصیت‌ها و رجال جمهوری اسلامی و نیرهای مسلح است؛ ما براساس خاطرات مدون و منتشر شده و براساس صوتی كه از آن شخصیت‌ها در آرشیو مركز اسناد وجود دارد اقدام به تولید كتاب‌های صوتی كرده‌ایم و ویژگی این كتاب این است كه راوی خود شخص روایت‌كننده خاطرات و خود صاحب كتاب است و با صدای آن شخص این آثار منتشر می‌شود و مفتخریم كه اولین كتاب را با یاد شهید صیاد شیرازی منتشر می‌كنیم.

 

مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی در پایان ضمن تشكر از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی گفت: جای امیر پوردستان در این مراسم خالی است، وی از حامیان كارهای فرهنگی در ارتش بوده و همیشه در اینگونه مراسم‌ها حضور داشته‌ است و ظاهرا امروز گرفتاری داشتند كه امكان حضور برایشان فراهم نشد. در واقع فرماندهان ادوار نیروی زمینی ارتش همیشه از این كار حمایت كرده اند. تقویم تاریخ دفاع مقدس در زمان امیر دادرس در نیروی زمینی ارتش شروع شد، امیر محمدی‌فر حمایت كردند و این كار تا به اینجا ادامه پیدا كرد.

 

در ادامه این مراسم، "حجت الاسلام روح‌الله حسینیان" در پاسخ به این سوال كه آیا تاریخ مجموعه‌ای از اتفاقات است یا مجموعه هدف‌داری است گفت: هنگامی كه به حوادث تاریخ نگاه می كنیم متوجه خواهیم شد كه تاریخ مجموعه حوادث و تصادفات بی هدف نیست و همانطور كه قرآن می‌فرماید تاریخ مانند طبیعت هدفدار است.

 

رییس مركز اسناد انقلاب اسلامی همچنین گفت: همه فلسفه تاریخ در سوره انبیا توسط خداوند آمده است و خداوند در قرآن می فرماید ستم بقا ندارد و دلیل آن نیز هدفدار بودن تاریخ است. به هر جایی از این دنیا كه نگاه می‌كنیم متوجه هدفدار بودن آن خواهیم شد.

 

حجت‌الاسلام حسینیان ادامه داد: چه كسی باور می كرد هنگامی كه آمریكا به عراق حمله كرد نتیجه آن تشكیل یك حكومت شیعی باشد، در دوران دفاع مقدس نیز همه دنیا دست به دست هم دادند تا ایران پیروز جنگ نباشد اما پیروز شد، پس تاریخ هدفمند و زنده است و اینها نیز نمونه‌ای از زنده بودن تاریخ و هدفدار بودن آن است.

 

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی با تشبیه ارتش جمهوری اسلامی به داستان موسی(ع) گفت: تاسیس ارتش، تعلیم و آموزش‌های ارتش، حضور ارتش در 8 سال دفاع مقدس و از جان گذشتگی‌های ارتش نشانه‌ای از هدفدار بودن تاریخ است. ارتش ما مانند موسی (ع) بود كه در پیش فرعون رشد كرد و خودش وسیله‌ای برای براندازی فرعون شد. از همین رو تاریخ برای ما عبرت است اما نه عبرتی كه قصه‌گو باشد؛ بلكه عبرتی كه برای رسیدن به خدا است.

 

حجت الاسلام حسینیان در پایان گفت: عده ای می گویند ما باید مانند كشور آلمان نظامی گری را كنار بگذاریم، اما این حرف اشتباهی است زیرا آلمان توسط كشورهای قدرتمند مجبور به این كار شد درحالی كه داشتن ارتشی قوی دستور الهی است و خدا نیز می فرماید دارای ارتش و نظامی قوی باشید تا دشمنان قبل از حمله از ارتش بترسند

 

در ادامه این مراسم، "امیر سید عبدالرحیم موسوی"، جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به شهادت امام حسین(ع) بیان كرد: ذكر عاشورا و آنچه كه در آن نصف روز اتفاق افتاده، دو فایده در پی دارد؛ نخست اینكه زنگار را از دل‌های ما پاك می‌كند و دیگر اینكه برای بشریت چراغ هدایت است. ما باور داریم كه نزدیك‌ترین مقطع تاریخی به عاشورا دفاع مقدس است و این بازه‌‌ زمانی یك تابلوی نقاشی محدود از پهنه وسیع عرصه عاشورا را در خود دارد كه به رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید.

 

گزارش كامل مراسم رونمایی از 6 عنوان كتاب دفاع مقدس

 

 

وی ادامه داد: برای صیقل دل‌ها و زنده‌ نگه داشتن چراغ هدایتِ دوران دفاع مقدس باید به شكل‌های گوناگون اقدام كنیم كه نگارش كتاب یكی از این اقدامات خواهد بود. خوشبختانه مركز اسناد انقلاب اسلامی یكی از این نهادهای پیشرو و ارزنده در این مسیر است.

 

امیر موسوی با اشاره به منحصر به‌فرد بودن كتاب‌هایی كه در این مراسم از آن رونمایی شد بیان كرد: نخست اینكه این كتاب‌ها كاملا مستند هستند و دیگری آن كه دقیقه به دقیقه از حوادث دوران دفاع مقدس در آن ثبت شده است. جا دارد اینجا عنوان كنم یكی از آرزوهای من این است كه تمامی قشرهایی كه در دوران دفاع مقدس حضور داشتند كتابی را مانند تقویم تاریخ دفاع مقدس به نگارش درآوردند كه اگر زمانی خواستیم بدانیم روز 31 شهریور 59 در ساعت 10 و 10 دقیقه چه اتفاقی افتاده است، بتوانیم با رجوع به این كتاب آگاه شویم كه در زمین، هوا، دریا یا نیروهای دیگر چه اتفاقی رخ داده است. بدون شك اگر تمام یگان‌ها تقویم دفاع مقدس را در كتابی تجمیع كنند آنگاه به بسیاری از پرسش‌ها پاسخ داده خواهد شد.

 

جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح ادامه داد: هر كس كه از دفاع مقدس مطلبی را بیان می‌كند درست است، اما باید یادآور شویم هركس از زاویه دید خودش مباحث را بیان می‌كند و ممكن است در قسمت دیگری از جبهه‌های دفاع مقدس نیز وقایعی رخ داده باشد كه از زاویه دید او پنهان مانده باشد. از همین رو اگر این مجموعه تجمیع شود، تفسیرهای بسیار خوبی از هشت سال دفاع مقدس خواهیم داشت. خوشبختانه در همین راستا نیروی زمینی ارتش 36 جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس را به نگارش درآورده است. نیروی هوایی و دریایی نیز در حال انجام این كار هستند.

 

امیر موسوی با اشاره به نقش زنان در دفاع مقدس گفت: من اعتقاد دارم كه هر آن چیز كه درباره امدادهای غیبی گفته می‌شود درست است، اما معتقدم بزرگترین امداد غیبی ما در روحیه خانم‌ها، مادران، همسران و دختران آن دوران‌ها تجلی یافت كه كار ساده‌ای نبود.

 

امیر موسوی با اشاره به كتاب صوتی شهید صیاد شیرازی كه با سبك جدیدی توسط مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است گفت: این كتاب كه امروز قرار است از آن رونمایی شود، زندگی شهید صیاد شیرازی از زبان خودش است. من در دوران كوتاهی افتخار شاگردی ایشان را داشتم و باید بگویم ایشان سواركار عرصه خلوص، شهادت و ولایت‌مداری بود. خداوند نیز مزدش را با شهادت داد.

 

امیر سید عبدالرحیم موسوی درباره شهید صیاد شیرازی گفت: ایشان به دلیل نظمی كه در كارهایشان داشتند به آقای برنامه معروف بودند و تمام كارهایشان با برنامه‌ریزی انجام می‌شد. یكی دیگر از ویژگی‌های بارز شهید صیاد شیرازی این بود كه همه موارد را تبیین می‌كرد و پس از انجام عملیات، بلافاصله آن را برای دیگران تشریح و تدوین می‌كرد.

 

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: هیأت معارف جنگ نیز یكی از كارهای مهم شهید صیاد بود كه براساس همین خصوصیت تبیینی به بیان موضوعات مرتبط با دفاع مقدس می‌پردازد.

 


گزارش كامل مراسم رونمایی از 6 عنوان كتاب دفاع مقدس

 

در پایان این مراسم، ضمن تقدیر از فرزند شهید صیاد شیرازی، با حضور امیر موسوی، حجت الاسلام روح الله حسینیان، مهدی صیاد شیرازی و سرتیپ بی غم، از جلدهای 32 ، 34، 35 و 36 تقویم تاریخ دفاع مقدس با عناوین "در امتداد فجر"، "ضربت جندالله"، "والفجر 2" و "والفجر 3"، و كتاب "نقش زنان در دفاع مقدس" و "كتاب صوتی شهید صیاد شیرازی" رونمایی شد.‌

 

گزارش كامل مراسم رونمایی از 6 عنوان كتاب دفاع مقدس
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر