مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۹
مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد
در جریان عملیات مرصاد یك خبر مهم منتشر شد كه در سرنوشت عملیات بسیار تاثیرگذار شد. آیت الله خامنه‌ای رئیس جمهور برای سركشی به منطقه آمده بود.
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - 2015July 29

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ متن و حاشیه عملیات پیروزمندانه مرصاد توسط مركز اسناد انقلاب اسلامی در كتاب «عملیات مرصاد و سرنوشت منافقین» به چاپ رسیده است. متن زیر از این كتاب انتخاب شده است:

شكست تهاجم وسیع عراق كه مقدمه‌ای بنیادین برای شكست تهاجم مشترك عراق و منافقین به غرب كشور به شمار می‌رود، مرهون حضور تاریخ ساز مردم در مقابله با دشمن بود؛ مردمی كه به زعم متجاوزین، پس از 8 سال تحمل جنگ، از مبارزه خسته شده بودند.

سرهنگ جعفری از نقش نیروهای مردمی در شكست تاریخی عملیات گسترده‌ی عراق علیه ایران و تاثیر حضور مقام معظم رهبری در منطقه می‌گوید: «پس از پذیرش قطع‌نامه، دشمن با این تصور كه نظام سیاسی ایران در اثر جنگ و فشارهای اقتصادی، بین‌المللی سیاسی و اجتماعی، در ضعیف‌ترین شرایط خود قرار دارد، به دو حمله سراسری در منطقه عملیاتی جنوب و غرب كشور پرداخت. نظامیان عراقی از جنوب تا دروازه اهواز پیشروی كردند، ولی حضور رئیس‌جمهور وقت یعنی حضرت آیت الله خامنه‌ای در اهواز و اعلام باقی ماندن ایشان در منطقه تا عقب راندن دشمن، باعث شد نه تنها سیل نیروهای مردمی به سوی جبهه سرازیر شود، بلكه نیروهای نظامی نیز سریع‌ خود را آماده ساخته و با حمله به دشمن، آنها را مجبور به عقب‌نشینی كنند».

حضور مردم در كنار نیروهای نظامی توانست ورق را به سمت جمهوری اسلامی ایران بازگرداند. استاندار خوزستان در گزارشی اعلام كرد: «با وجود پیشروی دشمن تا آستانه شهر اهواز، اوضاع در تمام محورهای جنگ با توجه به حضور گسترده مردمی، كاملاً دگرگون شده است و وضع عمومی استان خوب است... برای رفع تهاجم و پیش‌گیری از هر نوع حمله علیه شهرهای استان، مردم شهرهای سوسنگرد، اهواز، شوش، اندیمشك، دزفول را سازمان‌دهی و مسلح كرده‌ایم تا در صورت تهاجم دشمن از شهرها محافظت كنند.»


یك خبر مهم در جریان عملیات مرصاد: «آیت الله خامنه‌ای به اهواز آمده است»


سردار محمد كوثرى فرمانده وقت لشكر 27 محمد رسول الله (ص)  از پیروزی رزمندگان اسلام در محور اول عملیات سه‌گانه عراق و منافقین می‌گوید: «عراقى‌ها از مرز گذشته بودند و در جاده اهواز خرمشهر جولان مى‌دادند. از یك طرف به ایستگاه حمیدیه و حسینیه رسیده بودند. شش كیلومتر جلوتر یك بیمارستان صحرایى را منهدم كرده بودند و از طرف دیگر به سمت ما در كارون آمدند. با چند تا از بچه ها PMPهاى آن‌ها را زدیم سپس با هماهنگى یگان‌هاى هم‌جوار و قرارگاه به جلو پیش رفتیم تا این كه به مرز خودمان رسیدیم و در دژهاى مرزى مستقر شدیم. از جاده اهواز خرمشهر تا مرز 13 كیلومتر فاصله است. در نتیجه عملیات غدیر با موفقیت انجام گرفت ولى عراقى‌ها انتظار شكست را نداشتند و فكر نمى‌كردند نیروهاى ایران این چنین بعد از قطعنامه آمادگى داشته باشند. همان شب منطقه را پاكسازى كردیم و از آن جا كه مى‌دانستیم ارتش حزب بعث فهم و شعور كافى ندارد و فقط قلدرى و زور را سرلوحه خودش قرار داده است، لذا با نظر قرارگاه، به منظور ایجاد امنیت مرزها تصمیم بر این شد كه كمى جلوتر از مرزهاى خودمان برویم و دژهاى مرزى آن ها را تصرف كنیم تا زمان مذاكره پیش باشیم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر