کد خبر: ۳۹۱۸

گزارش ساواک از نفرت دانش‌آموزان شیراز نسبت به آمریکا در سال 1346

خباثت‌های آمریکا در طول تاریخ ایران، آن‌چنان برای مردم ایران ناخوشایند بود که آن‌ها از هر فرصتی برای ابراز تنفر خود نسبت به آمریکا استفاده می‌کردند. براساس گزارش ساواک، دانش آموزان شیرازی در سال 1346 نفرت خود را از امریکا اینگونه ابراز کرده بودند: دشمن خودخواه؛ من و تمام ایرانیان از شما، کشور شما، سیاست شما و رئیس‌جمهور شما متنفریم ما از اقدامات و کارهای شما در این مملکت بیزاریم مردم ایران بالاخره همه شما را از این مملکت بیرون خواهند کرد و از شما انتقام خواهند گرفت به امید به دست آمدن فرصت.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ خباثت‌های آمریکا در طول تاریخ ایران، آن‌چنان برای مردم ایران ناخوشایند بود که آن‌ها از هر فرصتی برای ابراز تنفر خود نسبت به آمریکا استفاده می‌کردند. در همین رابطه می‌توان به گزارشی از ساواک که تاریخ آن مربوط به اول اردیبهشت‌ماه 1346 است اشاره کرد.

در این گزارش آمده است: «در لیله دوشنبه 46/2/1 در خیابان باغ ارم شیراز که محل سکونت تعدادی از مستشاران نظامی آمریکایی است چند نفر از دانش‌آموزانی که در آن حدود مشغول درس خواندن بوده‌اند به اتومبیل مستشاران آمریکایی که در کنار خیابان متوقف بوده نزدیک می‌شوند و با وسایلی قفل درب اتومبیل را باز نموده و نامه‌ای که مضمون آن به قرار زیر است و فتوکپی آن به پیوست تقدیم می‌گردد در اتومبیل می‌گذارند.

"دشمن خودخواه؛ من و تمام ایرانیان از شما، کشور شما، سیاست شما و رئیس‌جمهور شما متنفریم ما از اقدامات و کارهای شما در این مملکت بیزاریم مردم ایران بالاخره همه شما را از این مملکت بیرون خواهند کرد و از شما انتقام خواهند گرفت به امید به دست آمدن فرصت."

 مستشاری که اتومبیل خود را در کنار خیابان پارک نموده هنگامی که می‌خواسته درب اتومبیل را باز نموده و سوار شود به علت خرابی قفل موفق به باز کردن در اتومبیل نمی‌شود آن را به همان  حال رها نمود و صبح روز بعد هنگامی که با وسایلی درب  اتوموبیل را باز می‌نماید نامه مزبور را مشاهده می‌نماید.

 ضمن اقداماتی که جهت شناسایی عاملین این حادثه معمول گردیده مراتب به شهربانی‌های فارس اعلام تا برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث اقداماتی لازم را به عمل آورند.»

گزارش ساواک از نفرت دانش‌آموزان شیراز نسبت به آمریکا در سال 1346
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات