کد خبر: ۴۱۰۴
به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کتاب "چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی" خواندنی شد

کتاب "چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی" از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- مهر نوشت: جدیدترین اثر موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در قالب کتاب، روانه بازار نشر شد. این اثر با عنوان "چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی" روند تصویب این اصل در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را مورد واکاوی قرار می‌دهد.

در جلسه­ سوم مجلس ­خبرگان قانون­ اساسی، بحث گنجاندن اصل ولایت ­فقیه از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شد و بحث و گفتگوهایی در میان طرفداران و مخالفان این اصل به وجود آمد؛ علیرغم برخی کارشکنی‌های دولت موقت و مخالفت­ لیبرال­‌ها و کمونیست­‌ها بر ضد اصل ولایت­ فقیه، این اصل با حمایت قاطع اعضای مجلس­ خبرگان قانون­ اساسی به تصویب رسید.

در پیشگفتار کتاب درباره پرسش اصلی پژوهش حاضر می‌خوانیم: «سوال اصلی پژوهش که در واقع محور اصلی تحقیق است و در طول پژوهش سعی می‌شود به آن پاسخ داده شود این است که: طرح و تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چگونه صورت گرفت و چه واکنش‌هایی را در میان گروه‌های مختلف برانگیخت؟»

کتاب

کتاب فوق شش فصل دارد که با یک نتیجه‌گیری و یک ضمیمه تکمیل می‌شود. فصل نخست به مفهوم­ شناسی ولایت­ فقیه می‌پردازد و به مباحثی چون مفهوم ولایت در قرآن، مفهوم ولایت فقیه و دلایل عقلی و نقلی آن اشاره دارد.

در فصل دوم به پیشینه نظریه ولایت ­فقیه با بررسی نظریات علامه ملا احمد نراقی، شیخ محمدحسن نجفی معروف به صاحب جواهر و آیت‌الله علامه میرزا محمدحسین نائینی اشاره شده ­است.

نویسنده در فصل سوم کتاب به مراحل طرح ولایت ­فقیه در آثار امام ­خمینی(ره) اشاره می­‌کند و در میان آثاری چون «کشف الاسرار»، «الرسائل»، «ولایت فقیه» و « البیع» به دنبال این مهم می‌گردد.

در فصل چهارم و پنجم ویژگی­‌ها و اختیارات ولی ­فقیه در قانون ­اساسی مورد واکاوی قرار می‌گیرد و فصل ششم به بحث ولایت­ فقیه پس از بازنگری در قانون­ اساسی می‌پردازد. در قسمت ضمیمه کتاب نیز مشروح مذاکرات خبرگان قانون ­اساسی درباره ولایت ­فقیه گنجانده شده است.

کتاب «چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی» به قلم نسترن دهقان نجم‌آبادی تدوین و توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 272 صفحه و با شمارگان 1000 نسخه چاپ شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به روش‌های زیر اقدام کنند.

- مراجعه به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانی: www.irdc.ir 

- مراجعه به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران

- تماس با شماره تلفن 22211174

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات