مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۱۰۸
در یکی از اسناد به جای مانده از مبارزات دانشجویی در سال 1351 با اشاره به حوادث 16 آذر دانشگاه‌ها، گزارش نخست‌وزیری با امضای هویدا به محمدرضا پهلوی ارسال شده است. در این گزارش به سرکوب، دستگیری و بازجویی دانشجویان تصریح شده است.
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۳ - ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 04
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مبارزات دانشجویی علیه رژیم پهلوی و سلطه امریکا در ایران در دهه 50 به اوج خود رسید و دامنه‌های وسیعی پیدا کرد. از سوی دیگر رژیم پهلوی با حساسیت تمام روی کوچک‌ترین حرکت‌های دانشجویی اعمال قدرت کرده و از دستگاه سرکوب خود استفاده می‌کرد.

در یکی از اسناد به جای مانده از مبارزات دانشجویی در سال 1351 با اشاره به حوادث 16 آذر دانشگاه‌ها، گزارش نخست‌وزیری با امضای هویدا به محمدرضا پهلوی ارسال شده است. در این گزارش که به سرکوب، دستگیری و بازجویی دانشجویان تصریح شده آمده است:

«تیمسار سپهبد دکتر ایادی
خواهشمند است مراتب زیر را به شرف عرض پیشگاه مبارک شاهنشاه آریامهر برسانید
امروز صبح کمیسیونی با حضور وزیر دربار شاهنشاهی، رؤسای ساواک و شهربانی - جانشین رئیس و نمایندگان ستاد بزرگ ارتشتاران در نخست‌وزیری تشکیل و وضع دانشگاه شیراز دقیقا بررسی شده در حدود سیصد نفر از دانشجویان اعتصاب کرده در دانشکده‌ پزشکی مانده و خارج نمی‌شوند. قرار شد طبق طرح ضداغتشاش عمل شود. به این صورت که تعدادی افراد ارتش سوم در اختیار شهربانی شیراز قرار گرفته وارد عمل شوند. 
در اصفهان هم دانشجویان دانشکده‌ داروسازی اعتصاب کرده‌اند، دستور داده شد فورا شورای دانشگاه اصفهان محرکین را که در حدود ده نفر از دانشگاه اخراج و تحویل نظام وظیفه نماید. در مورد دانشگاه اصفهان بازجویی از محرکین ادامه دارد. تاکنون چهار نفر از ده نفر بازداشت‌شدگان محرک اصلی شناخته شده‌اند. "چاکر امیرعباس هویدا"»


منبع: کتاب دانشگاه پهلوی به روایت اسناد، مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر