مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به مناسبت سی‌وهفتمین سالروز شهادت آیت‌الله دستغیب، کتاب «زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید سیدعبدالحسین دستغیب به روایت اسناد و خاطرات» به منظور استفاده علاقمندان ومحققان معرفی می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۷ - ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب، روحانی مبارز و امام جمعه شیراز در 20 آذر 1360 توسط اعضای سازمان منافقین ترور شد و به شهادت رسید. به مناسبت سی‌وهفتمین سالروز شهادت این عالم مجاهد، کتاب «زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید سیدعبدالحسین دستغیب به روایت اسناد و خاطرات» به منظور استفاده علاقمندان و محققان معرفی می‌شود.

این کتاب که شرح زندگی، مبارزات، دیدگاه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شهید محراب است، بر اساس اسناد و تاریخ شفاهی جمع‌آوری شده و توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر در دو بخش فراهم آمده است؛ بخش اول کتاب تحت عنوان «مدخل پژوهشی» مشتمل بر چهار فصل است. فصل اول به تولد، دوران کودکی، خانواده و تحصیلات آیت‌الله دستغیب پرداخته است و فصل دوم به مبارزات سیاسی وی در نهضت اسلامی اختصاص دارد که با تکیه بر منابع شفاهی و اسناد و روایات بررسی شده است. مبارزات آیت‌الله دستغیب با رژیم پهلوی در 15 خرداد 1342 و ماجرای دستگیری وی، معرفت شهید دستغیب نسبت به امام خمینی، زندان و تبعید دوم در سال 1343، عزیمت به نجف و دیدار با امام خمینی، مخالفت با برگزاری جشن هنر در سال 1357 و دستگیری و تبعید از شیراز در سال 1357 از جمله مباحث این فصل است. در همین فصل نظرات و دیدگاه‌های شهید دستغیب در باب مباحثی چون ولایت فقیه هم بررسی شده است.

معرفی کتابی درباره زندگی و مبارزات شهید محراب

فصل سوم درباره فعالیت‌های اجتماعی شهید دستغیب است و مباحثی چون بازسازی مسجد جامع شیراز، احیای مراکز دینی، نوسازی و ساخت مدارس علمیه و تاسیس حوزه علمیه را دربرمی‌گیرد. در فصل چهارم هم گوشه‌ای از فعالیت‌های پژوهشی و آثار قلمی شهید محراب معرفی می‌شود.

در بخش دوم کتاب، ابتدا فهرست موضوعی اسناد که براساس تاریخ مرتب شده‌ آمده و سپس اصل اسناد و در برخی مواقع با توجه با ناخوانا بودن اصل سند، بازنویسی آنها آمده است. در پایان این بخش، تصاویری از آیت‌الله دستغیب از جوانی تا شهادت گنجانده شده است.

کتاب "زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید سید عبدالحسین دستغیب به روایت اسناد و خاطرات" به تالیف حمید سفیدگر شهانقی و محمد چغایی‌اراکی، با شمارگان 1500 نسخه و در 230 صفحه در سال 1392 توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 22211174 تماس بگیرند.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر