به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی، كتاب "دعوت توحیدی" كه روایتی از ابعاد مختلف نامه مهم و تاریخی حضرت امام (ره) به گورباچف٬ آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی است، توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار كتاب شد.

این كتاب در قالب "دانستنیهای انقلاب اسلامی برای جوانان" ، با شمارگان 2500 نسخه در 116 صفحه با قیمت 4000 تومان توسط علی الله سلیمی تألیف شده است.

كتاب

در مقدمه كتاب آمده است: در زمستان سال 1367 و پس از خاتمه جنگ تحمیلی و در دورانی كه اتحاد جماهیر شوروی، كه یكی از مهمترین همسایگان ایران به شمار می رفت، با عواقب ناشی از مقایسه ی سوسیالیسم و امپریالیسم دست به گریبان بود، حضرت امام خمینی (ره) طی نامه‌ای تاریخی و با ژرف نگری منبعث از روح الهی خود، گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی را برای برون رفت از مشكلات كمونیسم و جلوگیری از سقوط به دامنِ تهیِ امپریالیسم به اسلام دعوت كرد و از خطر فروپاشی انذار داد.

در این كتاب به روایت این حادثه‌ی بسیار مهم، كه جنبه ای اساسی از صدور انقلاب اسلامی به دنیا بوده، از لسان نمایندگان حضرت امام یعنی آیت الله جوادی آملی، دكتر محمدجواد لاریجانی و خانم مرضیه حدیده‌چی (دباغ) سعی شده خواننده با وضعیت آن روز شوروی و ابعاد مهم نامه ی امام خمینی (ره) و پاسخ گورباچف آشنا شده و تأثیر آن اتفاق را بر جهان مورد بررسی قرار دهد. زوایای مهمی از این رویداد تاریخی در این كتاب بیان شده كه به خوبی وضعیت آن روز را برای خوانندگان به تصویر كشیده شده است. امید می رود با مطالعه این كتاب اثر عمیق این نامه برای مخاطبان روشن و ضرورت صدور انقلاب اسلامی مبرهن شود.كتاب "دعوت توحیدی" به موضوعاتی همچون٬ شرایط و زمینه‌های ارسال نامه تاریخی، اوضاع شوروی در دوره گورباچف، زمینه‌های تدوین و صدور نامه، متن كامل نامه تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف، واكنش و پاسخ گورباچف، حاشیه‌های سفر به مسكو، روایت محمدجواد لاریجانی از سفر به مسكو، مرضیه حدیده‌چی(دباغ)؛ سفیر انقلابی، بازتاب نامه امام در میان مسلمانان جمهوری آذربایجان، بازتاب نامه امام خمینی (ره) در میان اندیشمندان روس، اهمیت تاریخی نامه امام خمینی (ره) به گورباچف، پایان اتحاد جماهیر شوروی و مرور پیشینه اتحاد جماهیر شوروی می‌پردازد.

لازم به ذكر است در كتاب "دعوت توحیدی" تصاویری منتشر نشده از این رویداد تاریخی به چاپ رسیده است.


علاقه مندان می توانند برای تهیه كتاب به فروشگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه كنند یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس بگیرند یا به پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی با آدرس www.irdc.ir  مراجعه كنند.