مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۱۹۸
فعالیت‌های مبارزاتی دکتر مفتح علیه رژیم پهلوی باعث حساسیت منابع امنیتی رژیم پهلوی نسبت به وی شده بود به طوری که در برخی مواقع، از حضور او در استان‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آمد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۲ - ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 18

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله دکتر محمد مفتح، از مبارزین نهضت اسلامی، نقش فراوانی در تبیین اندیشه‌ها و دیدگاه‌های امام خمینی در میان جوانان داشت. وی در دوران نهضت اسلامی با سفر به شهرها و استان‌های مختلف، تلاش فراوانی در روشنگری برای مردم مبذول می‌داشت.

اما از سوی دیگر، اقدامات انقلابی و فرهنگی او باعث حساسیت منابع امنیتی رژیم پهلوی نسبت به وی شده بود به طوری که در برخی مواقع، از حضور او در استان‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آمد.

در یکی از همین سفرهای تبلیغی در بهار سال 1344، هنگامی که آیت‌الله مفتح قصد سفر به آبادان را داشت بازداشت شد. براساس گزارش شهربانی اهواز به تاریخ 26 اردیبهشت 1344 «نامبرده بالا [دکتر مفتح] که تصمیم داشته به طور مخفیانه و ناشناس وارد آبادان شود دستگیر و با قطار مسافری به آن شهرستان مراجعت داده شد...»گزارش ساواک از فعالیت های انقلابی شهید مفتح/اعتراف ساواک به تاثیر گذاری شهید مفتح بر جوانان /تداوم مبارزه در کرمان

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر